ASHWAGHANDA

Withania somnifera

Ашваганда (Ashwagandha), изображение №1

(také známý jako prášky na spaní Vitania) je „ženšen“ ajurvédské medicíny. Ashwagandha se nazývá indický ženšen, protože tato rostlina není ve svých léčivých vlastnostech nižší než tradiční čínský ženšen. Ashwagandha, překládaný ze sanskrtu, znamená „vůně koně“, protože dodává „koni“ vitalitu a sexuální energii.

Ashwagandha (také známý jako prášky na spaní Vitania) je „ženšen“ ajurvédské medicíny. Ashwagandha se nazývá indický ženšen, protože tato rostlina není ve svých léčivých vlastnostech nižší než tradiční čínský ženšen. Ashwagandha, překládaný ze sanskrtu, znamená „vůně koně“, protože dodává „koni“ vitalitu a sexuální energii.

Obecná charakteristika ashwagandhy:
Ashwagandha je krátký keř patřící do čeledi Solanaceae. Navenek tato rostlina připomíná obyčejný physalis, má stejné dlouhé stonky s velkými oválnými listy. Oranžové bobule jsou umístěny ve formě tobolek na stoncích. Ashwagandha miluje teplo a sucho, vlhké klima pro tuto rostlinu je destruktivní. Můžete si také pěstovat indický ženšen doma, rostlina se množí semeny. V prvním roce se objeví květiny a pak bobule. Hlavní věc je, že rostlina je teplá.

Použitá část: Plody, kořeny, listy a kůra ashwagandhy se používají k léčebným účelům. Navzdory skutečnosti, že všechny části rostliny jsou užitečné a aktivně se používají k léčebným účelům, je kořen ashwagandha zásobárnou užitečných látek a právě kořen ashwagandha je univerzálním prostředkem v boji proti mnoha chorobám. Nejvýhodnější je vyzrálý kořen 3 nebo 4 let staré rostliny. Někteří odborníci v oboru ájurvédské medicíny však tvrdí, že lze použít i dvouletý kořen. Vzhledem k tomu, že se rostlina pěstuje hlavně ve sklenících, lze velmi snadno sledovat stáří kořenů ashwagandhy. Po sběru se surovina důkladně promyje a vysuší; není nutné žádné další zpracování.

Energie: chuť — hořká, svíravá, akční — hřejivá, chuť po trávení — sladká.
VK-P a Ama + (v přebytku)

Účinky na tkáně: svaly, tuk, kosti, kostní dřeň, nervové a reprodukční tkáně.

Působení na systémy: reprodukční, nervové, dýchací.

Obecné působení: tonikum, omlazující, afroditické, posilování nervů, sedativum, adstringens.

Indikace: celkové zhroucení, sexuální slabost, nervové vyčerpání, období zotavení; problémy spojené se stářím, chřadnutí u dětí, ztráta paměti, svalová slabost, spermatorea, přepracování, nedostatek tkání, nespavost, ochrnutí, roztroušená skleróza, slabé oči, revmatismus, kožní onemocnění, kašel, dušnost, anémie, únava, neplodnost, oteklé žlázy.

Upozornění: vysoká Ama, výrazné přetížení.

Jeho základ činnosti je spojen se skutečností, že zvyšuje Ojas (Ojas, v moderním smyslu, je to energie imunitního systému a sexuální síly). Když hladina Ojasu poklesne, doprovází ji degenerativní a chronická onemocnění, obtížně léčitelné nebo nevyléčitelné infekce a nervové poruchy.

Ashwagandha by měl být používán v sattvické stravě, tj. V jídle, které podporuje duchovní osvícení. Je to jedna z nejsilnějších tonických bylin, které doplňují energii těla.

Ashwagandha lze použít jako tonikum (odvar). Používá se při silném přetrvávajícím průjmu, při chronické úplavici. U hemoroidů typu Vata, kdy jsou hemoroidy suché, tvrdé, bolestivé, nehnisavé a doprovázené zácpou.

Ashwagandha byl také prokázán pro malabsorpci typu Vata — stav slabosti tenkého střeva, který je způsoben nepříznivými faktory prostředí, včetně dysbiózy. Vata malabsorpce je doprovázena tvorbou plynů, nadýmáním a migrační bolestí, suchou kůží, prasklinami v jazyku a řiti, úbytkem hmotnosti a sklonem k artritidě. Období, kdy je stolice vodnatá a napěněná, se střídají s obdobími, kdy je stolice suchá a tvrdá. Dochází ke ztrátě energie, kterou ashwagandha doplňuje.

Ashwagandha se také používá při komplexní léčbě kandidózy, která je podle ajurvédy považována za projev vnitřní slabosti a narušené harmonie. Cílem léčby kandidózy proto není pouze hubit houbu, ale také zvýšit hladinu energie. Stejný princip zvýšení úrovně energie a imunity se používá také při použití ashwagandhy při komplexní léčbě parazitárních onemocnění. Ashwagandha může být také použita pro infekce močových cest typu Vata, které jsou doprovázeny dlouhým chronickým průběhem bez exacerbací. V tomto případě ashwagandha působí jako ledvinové tonikum.

Ashwagandha se také používá při léčbě podváhy jako prostředek k uklidnění nervového systému. Je však třeba mít na paměti, že pokud máte nadváhu, může překročení doporučených dávek ashwagandhy vést k hromadění toxinů a dalšímu přibývání na váze.

Ashwagandha by se obecně neměl používat při léčbě nachlazení, ale v případě suchého kašle, ztráty hlasu a chrapotu, nespavosti a slabosti jej lze použít jako tonikum. Je dobré používat ashwagandhu během období zotavení z nachlazení.

Ashwagandha se nepoužívá při léčbě astmatu, protože může zhoršit jeho stav, ale jeho použití je indikováno pro dlouhodobou vysilující léčbu v období mezi záchvaty. Stejně tak se ashwagandha používá při léčbě senné rýmy a alergické rýmy: nepoužívá se v akutní fázi onemocnění, ale používá se mezi záchvaty jako tonikum pro plíce. Ashwagandha je také indikována při komplexní léčbě chronické bez vysoké horečky, kdy je obvykle nutná tonická léčba.

Obecná zásada používání ashwagandhy při léčbě onemocnění bronchopulmonálního systému se tedy projevuje: jako tonikum může ashwagandha zhoršit stav v akutní fázi onemocnění, ale během období zotavení se použití ashwagandhy změní velmi užitečné, protože obnovuje a posiluje imunitní systém.

Ashwagandha je indikována k léčbě srdečních onemocnění typu Vata, kdy se projevují palpitacemi, pocitem přerušení srdeční činnosti, pocitem necitlivosti a stlačení na hrudi a bolestí srdce pulzující, lámající se nebo výbušná povaha. Současně je znepokojující nespavost, dušnost, suchý kašel, zácpa a pod očima jsou často tmavé kruhy. Pacienta dráždí hluk a hlasitá řeč. K útokům obvykle dochází po přepracování nebo nadměrné fyzické námaze. Zaznamenává se úzkost, strach, strach, úzkost a někdy mdloby, po kterých se tyto příznaky zesilují.

V případech hypertenze typu Vata, která je doprovázena občasnými, periodickými projevy a nervovými poruchami, se ashwagandha používá po dlouhou dobu, takže v tomto průběhu hypertenze je indikována hlavně tonická terapie.

Ashwagandha má zvláštní význam jako lék na léčbu sexuální impotence u mužů, protože je vynikajícím tonikem pro mužský reprodukční systém. V tomto ohledu se použití ashwagandhy ukazuje při léčbě prostatitidy a genitálního oparu typu Vata (genitální herpes typu Vata prochází bez zarudnutí, zánětu a je doprovázen suchou kůží, zácpou, nespavostí a ztrátou síly) .

Ashwagandha se také používá při léčbě premenstruačního syndromu typu Vata, který je doprovázen úzkostí, depresí, nespavostí, zácpou, bolestmi hlavy a silnými bolestivými křečemi. Zaznamenává se nervozita, neklid, roztržitost, závratě, zvonění v uších, mdloby, rychle se měnící nálada a náladovost. Žena může pociťovat úzkost, pocit zbytečnosti, pocit chladu, žízně a suchou pokožku. Může se jí zdát, že umírá. Mohou se objevit sebevražedné myšlenky, ale s nástupem menstruace to vše projde. Vyznačuje se krátkou, jen několik dní trvající menstruací se zvýšenou bolestí za úsvitu a soumraku (čas Vata).

Ashwagandha je také vhodná pro léčbu amenorey (zpoždění nebo absence menstruace), menoragie (silné menstruační krvácení), leucorrhy typu Vata (leukorea — hnědá, lepkavá a suchá, se silnou bolestivostí) a menopauzy.

Z dalších zvláštních podmínek ženy, ve kterých by měla být použita ashwagandha, je třeba poznamenat její zvláštní užitečnost během těhotenství, potrat a komplexní léčbu ženské neplodnosti.

Ashwagandha lze také použít na zranění během období zotavení, kdy je hojení ran pomalé nebo došlo k významnému poškození tkáně. Ashwagandha má dobrý účinek na zlomeniny i na období zotavení po operacích.

Ashwagandha je užitečná při artritidě, kdy je nutné zastavit degenerativní a atrofické procesy v kostní tkáni, ale je třeba dbát na to, aby tonikum, které má těžkou povahu, nezvyšuje tvorbu toxinů z nestráveného jídla.

Ashwagandha prokázal dobrou účinnost při komplexní léčbě rakoviny, která byla prokázána klinickými studiemi. V tomto případě se používají vysoké dávky — od 30 gramů denně a výše.


Ashwagandha by měl být používán pro děti a starší lidi. U dětí podporuje ashwagandha produkci růstového hormonu a u starších osob je hlavním lékem na posílení kostí a kloubů a také na pomoc s impotencí, leucorrhoea a močovou inkontinencí.

Ashwagandha má dobrý pozitivní účinek na plešatost typu Vata, která je doprovázena suchou pokožkou, úzkostí, nespavostí, zácpou, nestabilním trávením a často se objevuje po těžkém strachu nebo vážné nemoci.

A samozřejmě je ashwagandha jedním z nejdůležitějších ajurvédských prostředků pro léčbu poruch nervového systému. Ashwagandha se používá zejména pro nedostatečnost a degenerativní procesy, jako je roztroušená skleróza a Parkinsonova choroba. Ashwagandha je primární léčba úzkostných stavů, které doprovázejí mnoho nervových poruch. Je to dobrý lék na léčbu nespavosti, migrény a epilepsie v kombinaci s kalamusem.

Při léčbě duševních poruch je třeba věnovat zvláštní pozornost ashwagandha. V tomto případě se ashwagandha používá spolu s ghí z kravského ghí. Ashwagandha je velmi užitečný pro šílenství typu Vata, které doprovází nepřiměřený smích, pláč nebo zpěv, ztráta paměti, nesouvislá řeč, nepravidelná gesta nebo zhoršená koordinace pohybů. Takový pacient vypadá vyčerpaný, vychrtlý, přemáhají ho obavy, úzkost, deprese, nespavost a noční můry.

Ashwagandha se také používá při poruchách spojených s jogínskými praktikami, jako je probuzení pranayama nebo kundaliní. Kundaliní se také může vymknout z rukou při použití silných meditačních technik nebo v důsledku užívání drog.

Ashwagandha je užitečná při léčbě kouření tabáku Vata a drogové závislosti u všech typů.

Ashwagandha formuloval produkty
MAMSAPRASH, CHAVANPRASH, čaj ASHWAGANDA

Použité zdroje:

  • Vasant Lad a David Frawley. Bylinky a koření.
  • David Frawley. Ájurvédská terapie.
  • Evgeny Kobylyaev. Ashwagandha
Запись опубликована в рубрике HOMEOPATIE. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

9 − 8 =