Jak se tvoří dóše.

Pojďme určit řadu látek, na kterých záleží.


Za prvé, jsou to tkáně: chyle, krev, sval, tuk, kosti, mozek, sperma — to je sedm tkání a každá následující je vytvořena z předchozí. Dovolte mi připomenout, že chyle je výživná šťáva, která se tvoří jako první z konzumovaného jídla. A pak je spuštěna kaskáda transformací, které střídavě transformují jednu tkáň na druhou.

Kromě toho se dóše vytvářejí ve stejném procesu, také jeden po druhém. Kapha vzniká nejprve z chyly ve fázi její transformace na krev.

Pitta se tvoří z krve, když se promění ve sval.

Vata se tvoří na samém dně gastrointestinálního traktu ze suchých výkalů — toto je první způsob tvorby Vata a druhý způsob je v procesu dýchání z Prány.

Pokud je tento proces normální, pak je v těle vše v pořádku a je to zdravé. Pokud je něco porušeno, nastává nerovnováha. A nejen dóši, ale i tkáně podléhají nerovnováze. Oni, tkáně, mohou také růst, být nadměrní, což vede k chorobám. Níže budeme analyzovat příklad, ale prozatím zvážíme následující látky — nečistoty.

Nečistoty jsou moč, výkaly, pot atd. To znamená, že vše, co není potřeba, co je z těla odstraněno přirozeným způsobem, je nečistota. Mohou být také v nerovnováze. Řekněme, že člověk má přebytečný ušní maz, což vede k ucpávání. Ne fatální, ale nepříjemné.

Nebo jiný příklad. Aby střeva správně fungovala, musí v ní být dostatečný objem stolice. A pokud moderní obyvatel města sní sladké buchty, protože je velmi miluje, pak jeho objem stolice nebude stačit, protože rafinovaná mouka a cukr, ze kterých jsou buchty vyráběny, dávají hodně kalorií, ale nedávají požadované objem. Takový milovník buchty bude trpět zácpou.

Nyní pojďme všechno dohromady a zvažte příklad. Je důležité si uvědomit, že téměř vše v těle pochází z potravy. Kromě části Vaty — té, která je z Prany. Tato část je důležitá, ale ne vedoucí, takže starodávné rčení „jste to, co jíte“, je pravdivé.

Ájurvédský primární zdroj nás učí, že s přejídáním se všechny tři dóše zvyšují. Nyní, když známe celý řetězec transformací, můžeme pochopit, proč tomu tak je.

Pokud je množství jídla nadměrné, pak bude přebytek chyle. Z chyly se Kapha vytváří okamžitě v první fázi trávení. Hodně chyle, hodně Kapha. A spousta Kaphy má nadváhu a nemoci, které z ní vyplývají. To znamená, že okamžitě získáme nerovnováhu Kapha.

Dále pokračuje proces transformace tkání, bylo tam hodně jídla, takže se také tvoří hodně tkání. Ve druhé fázi se Pitta tvoří z krve. Je toho také hodně, je to přebytek, takže v Pittě dochází k nerovnováze. Osoba může trpět například pálením žáhy.

Lidé se často ptají, co dělat s pálením žáhy. Uvažovaný mechanismus nám umožňuje identifikovat nejjednodušší způsob: konzumovat méně jídla. Kromě toho je tato metoda nejen nejjednodušší, ale také nejpřirozenější.

V poslední fázi je Vata vytvořena ze suchých výkalů. Při přejídání je proces tvorby fekální hmoty narušen, proto je Vata také nevyvážená. Koneckonců, moderní lidé nepřejí například zeleninu, ale sladkosti, maso a mléčné výrobky, moučné výrobky.

To vše vede k tomu, že s nadbytkem kalorií je objem stolice nedostatečný, což znamená, že se v nich zadržuje méně vody, stolice je suchší a suchost vede k Vata. Protože suchost s takovou stravou je nadměrná, pak je Vata nadměrná, to znamená nerovnováha.

Pokud se tedy z jídla vytvoří dóše, tkáně a nečistoty, pak se při nadměrné konzumaci jídla většina těchto látek zvýší a objem výkalů se sníží se zvýšením jejich suchosti. Celý systém dóš, tkání a nečistot se tak dostává do stavu nerovnováhy. Nakonec to nekončí dobře. A tady nezáleží ani na tom, zda bylo jídlo zdravé nebo ne. Pokud je jídla příliš mnoho, pak je to v každém případě škodlivé.
Pokud se však jídlo konzumuje v dostatečném množství, zákon podobnosti již funguje. Tkáně a nečistoty mají stejné vlastnosti jako dóše. Mohou být mokré, suché, studené, horké atd. Podle zákona podobnosti tedy platí, že pokud člověk konzumuje jídlo s určitými vlastnostmi, v jeho těle se zvyšují látky se stejnými vlastnostmi a současně se snižují látky s opačnými vlastnostmi.

Příklad. Osoba typu Kapha s nadváhou, těžkou, mokrou a chladnou. Řekněme, že miluje sladkosti. Sladká chuť je také těžká, vlhká, studené kvality. Podle zákona podobnosti tedy zvýší Kaphu.

Pokud však stejná osoba konzumuje například pepř, který je suchý a horký v kvalitě, jeho kapha se sníží. Jedná se o aplikaci zákona podobnosti v praxi.

Zákon podobnosti je v ájurvédě nejdůležitější. Na tom jsou založeny techniky vyvážení doshas pomocí výživy a bylin. Pokud chceme u člověka vyvinout určitou kvalitu, musíme mu doporučit jídlo a byliny se stejnými vlastnostmi. A naopak, pokud jsou některé vlastnosti nadbytečné, pak se pro jejich snížení doporučuje jídlo a byliny s opačnými vlastnostmi.

Velmi jednoduchý každodenní příklad: člověk je horký. Každý ví, že když ho ochladíte, bude se cítit lépe. Nebo má člověk nadváhu, aby snížil váhu, dostane suché suché jídlo. Pokud má sportovec za úkol budovat svalovou hmotu, pije proteinové koktejly (nyní vynecháme v závorce otázku, jak je to dobré pro zdraví).

To znamená, že kompetentním stoupencem ajurvédy je ten, kdo si je dobře vědom kvalit jevů a látek. Právě jsme pojmenovali nejjednodušší věc, ale ve skutečnosti má jakýkoli jev a jakákoli látka vlastnosti. Jejich kombinací v různých poměrech můžete dosáhnout buď zvýšení funkcí, které potřebujeme, nebo snížení. Studium vlastností látek a jevů je důležitou součástí ajurvédského vzdělávání.

Zahrnutí aromatických olejů do aromaterapie se vybírá podle zákona podobnosti, aby se snížily nebo zvýšily vlastnosti nezbytné pro osobu.

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

3 × два =