Každá chuť má svůj vlastní terapeutický účinek.

Sladká chuť buduje a posiluje všechny tkáně těla, harmonizuje mysl a vyvolává pocit spokojenosti. Zjemňuje a zklidňuje sliznice, má vykašlávací a projímavý účinek, zmírňuje pocity pálení.

Slaná chuť má změkčující, projímací a sedativní účinek. V malých dávkách stimuluje trávení, ve středních dávkách působí jako projímadlo a ve velmi velkých dávkách vyvolává zvracení.

Ostrá chuť má stimulační, karminativní a diaforetický účinek. Podporuje trávení, zlepšuje metabolismus a všechny funkce těla, vyvolává teplo a neutralizuje pocit chladu.

Hořká chuť zlepšuje metabolismus, čistí krev a vylučuje toxiny. Pomáhá redukovat všechny tělesné tkáně a zvyšuje duševní čistotu.

Adstringentní chuť zastavuje krvácení a omezuje nadměrné vylučování (při pocení nebo průjmech), podporuje hojení kůže a sliznic.

Šest chutí v ajurvédě — potřeba šest chutí:

Každý člověk potřebuje každou ze šesti příchutí. Jejich optimální množství závisí na ústavě, tj. Na převaze té či oné dóše v dané osobě. Přebytek některé z chutí, stejně jako nedostatek této chuti, může být škodlivý v jakékoli formě.

Sladká chuť
Je nezbytný ve značném množství pro jakoukoli konstituci, protože je hlavní nutriční složkou potravy. Pitta je nejvíce v nouzi, Vata je umírněná a Kapha je nejméně. Nezbytné pro udržení a růst tkání a rozvoj všech tří dóš.

Slaná chuť
Je nezbytný pro všechny ústavy, ale v malém množství, protože i při nízkých koncentracích má silný účinek. Největší potřeba je pro vata, mírná pro pitta a nejméně pro kapha. Nezbytné pro udržení minerální rovnováhy a zadržování vody v těle.

Kyselá chuť
Nezbytné pro všechny ústavy s mírou. Většina z toho je vyžadována pro vata, mírné množství pro kaphu a nejméně pro pittu. Nezbytné pro udržení kyselosti a odstranění žízně.

Ostrá chuť
Všechny ústavy vyžadují umírněnost. Největší potřeba je pro kaphu, střední pro vatu a nejméně pro pittu. Nezbytné pro udržení metabolismu, zvýšení chuti k jídlu a zlepšení trávení.

Hořká chuť
Potřebné v malém množství pro všechny ústavy. Pitta je nejvíce v nouzi, kapha je umírněná a vata je nejméně. Je nezbytný pro eliminaci toxinů, ale může také vyčerpávat.

Sžíravá chuť
S mírou, jako sekundární chuť jídla, to potřebují všechny ústavy. Je zapotřebí více pitty, mírně kapha, méně vata. Nezbytné pro posílení tkání a jejich udržení.

Srovnávací hodnocení nutričních a léčivých vlastností chutí

Sladká chuť je pro všechny lidi tím nejživějším, a proto nejdůležitější. Kyselá chuť má mírnou nutriční hodnotu a může snížit sekreci reprodukčního systému. Adstringentní chuť má také některé nutriční vlastnosti a pomáhá při zadržování různých látek v těle, zejména minerálů. Většina zelené zeleniny má svíravou chuť. Sůl poskytuje tělu minerály a pomáhá zadržovat vodu, ale sama o sobě není příliš výživná. Ostrá chuť má malou nutriční hodnotu; nachází se v koření a některé zelenině, jako je cibule, a je obvykle vyčerpaný. Hořká chuť je nejméně výživná a její přítomnost často naznačuje, že zelenina je příliš stará a nevhodná k jídlu.

Z hlediska léčivých vlastností má největší hodnotu hořká a svíravá chuť. Uzdravují akutní horečnaté stavy, infikované rány a traumatická poranění, tj. Stavy, které přímo ohrožují život. Ostrá chuť je velmi užitečná pro stimulaci obranyschopnosti těla a odstranění zácpy. Tyto 3 příchutě rychle ovlivňují tělo a nejúčinněji eliminují patogenní faktory. Kyselé, slané a sladké chutě se méně často používají při léčbě akutních stavů a ​​jsou vhodnější pro dlouhodobou léčbu, například tonikum.

Šest chutí v ajurvédě — vliv na dosy:

Přebytek
Přebytek některé z chutí nutně způsobuje určitý druh poruchy v těle: za prvé, dóša, kterou tato chuť zvyšuje, a poté (s velmi velkým přebytkem) i ta, kterou obvykle oslabuje.

Například , přebytek soli zpočátku zvyšuje kapha, protože v tkáních se zadržuje velké množství vody. Může však také zvýšit váhu, kterou sůl oslabuje, když je konzumována v normálním množství. To může způsobit žízeň, vrásky na pokožce a vypadávání vlasů.

Každá ze šesti příchutí zesiluje doshas v různé míře. Nejnápadnějším výztužným účinkem, i když v malém množství, je hořká chuť jako nejvíce oslabující; po něm následuje slaná, kyselá, štiplavá, svíravá a sladká .

Ve své čisté formě je jakákoli chuť silnější a zvyšuje dóši ve větší míře, než když se kombinuje s jinými chutěmi. Kombinace vyžadují více času na trávení, jejich působení není tak jednostranné a jsou méně plné snížené imunity.

Čisté chutě se nacházejí v cukru, soli, pálivém koření, alkoholu, čistých svíravostech a čisté hořkosti. Sladké a slané příchutě jsou v našem každodenním životě obzvláště široce používány, a proto častěji než jiné příchutě způsobují stimulaci doshas — i těch, které obvykle snižují.

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

два + пять =