MANDALA

Moji přátelé, dnes vám řeknu něco o Mandale. Nyní je to velmi populární grafický symbol, který se používá k různým účelům: výzdoba interiéru, meditace, seberealizace, zklidnění nervového systému atd. Co je to ale Mandala ve skutečnosti?

Vedicský astrolog: Elena Ulrich
+420 608 557 889 (WhatsApp, Telegram)
Facebook; Inastagram; taplink.cc/paniulrich

Přeložená mandala — kruh, disk. Jedná se tedy o obraz ve tvaru kruhu. Nejznámější mandaly jsou buddhistické: tibetské nebo indické. Klasická tibetská mandala symbolizuje čisté země Buddhů, říši božských bytostí. Mandala je obvykle symbolem extrémně složité struktury, kterou lze interpretovat jako „mapu vesmíru“, model vesmíru.

Když Buddha Šákjamuntí — poslední z Buddhů — přivedl své učení na svět, začal jej nejprve přenášet pomocí slov a textů. Tímto způsobem se objevily sútry. Sutra je lakonické prohlášení s hlubokým významem. Později existují sbírky takových prohlášení. Jednou z nejznámějších sbírek je Diamond Sutra.

Později z nějakého důvodu Buddha skryl některé své znalosti ze širšího kruhu. Objevila se tak tantra — praktika pouze pro zasvěcené, mnohem hlubší. Všechny informace se přenášejí prostřednictvím obrazů, mentálního spojení, energie a jsou pochopeny meditací. Chcete-li provést tento druh tantrické praxe, musíte obdržet zasvěcení mistra. Právě pro takové meditace se začaly vytvářet Mandaly. Meditace se provádí pomocí obrazu na mandale. Celkově byla v prvních Mandalach zašifrována veškerá moudrost světa.

Jedna z nejstarších mandal, Kalachakra, je posvátný obraz připisovaný Buddhovi Šákjamunimu. Předávalo se to beze změny z generace na generaci. Má jasnou strukturu a dodnes se používá pro tantrické rituály.

Moderní „civilizovaný“ svět se o Mandale dozvěděl díky K.G. Jung.
Carl Gustav Jung je zakladatel analytické psychologie. Ve věku kolem čtyřiceti let (kolem roku 1915) opustil Jung post na univerzitě, protože ztratil zájem o akademické pronásledování. Každý den si dal čas na analýzu svého vnitřního života a vedl si deník snů, myšlenek a kreseb. Každé ráno ve svém deníku nakreslil kruhový vzor, ​​jednoduše následoval vnitřní impuls. Jung brzy dospěl k závěru, že jeho kresby se mění tak, aby odrážely jeho duševní stav.

Jung tvrdil, že myšlenku Mandaly a její samotné formy vytvořila sama příroda a byla podporována širokou škálou kultur a náboženství. Ve skutečnosti existují posvátné obrazy v kruhu téměř ve všech kulturách. Zajímavý? Dejte mi vědět a já vám ukážu různé mandaly

Jak funguje Mandala? Psychologie nám to také pomůže pochopit. Každý už pravděpodobně slyšel, že existuje vědomí — naše ego, pak je tu podvědomí a pak hlubší úroveň nevědomí. Jung rozdělil nevědomí na individuální a kolektivní.
«Kolektivní nevědomí je jednou z forem nevědomí, která je společná pro společnost jako celek a je produktem zděděných mozkových struktur.» Hlavní rozdíl mezi kolektivním nevědomím a jednotlivcem spočívá v tom, že je společný všem lidem, je jakýmsi jediným „společným jmenovatelem“ pro různé lidi … “Článek na Wikipedii.
Obrázky a symboly, jejich významy, zdědíme my jako jakýsi kulturní kód, který si nejsme vědomi, ale na který rozhodně reagujeme. Správně vytvořená mandala obsahuje význam, na který člověk reaguje, aniž by si to uvědomoval. Jedná se zpravidla o určitou geometrickou strukturu Mandaly, barevné schéma, samotné symboly. To vše dělá z Mandaly nejen krásnou výzdobu interiéru, ale také efektivní pracovní nástroj pro konkrétní účel: harmonizace prostoru, probuzení energie nějakého prvku, naopak, změkčení příliš jasných energií, anténa pro komunikaci s vesmírem, atd.

Abyste mohli vytvořit mandalu pro konkrétní osobu, musíte ji dobře poznat. Tato práce je srovnatelná s prací dobrého psychologa. Kromě rozhovorů mám ještě jeden nástroj — astrologii. Což samozřejmě hodně pomáhá pochopit účel vytvoření Mandaly. Ale mám také psychologické vzdělání.

Máte-li zájem dozvědět se více o mandalech, napište. Rád se podělím o své znalosti. Uveďte, co vás konkrétně zajímá: historie Mandaly a Mandaly v různých kulturách, Mandala v arteterapii, moderní Mandala atd.

Veškerá radost, mír a zdraví!

Vedicský astrolog: Elena Ulrich 
+420 608 557 889 (WhatsApp, Telegram)
Facebook; Inastagram; taplink.cc/paniulrich

mandala #mandala_therapy #mandala #zandala #kalachakra

Запись опубликована в рубрике MANDALOTERAPIE. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

19 + 19 =