Mléko a bolesti kloubů

Tato zpráva od jednoho z klientů:

„Dobré odpoledne! Stále vám zapomínám říct o uplatnění vaší rady. Bolely mě klouby, měl jsem takové bolesti, které mi nedovolily spát. Zásobu mléka jsem úplně odstranil. O tři dny později a půl roku klouby si vůbec nepřipomínají. Jeden klient uposlechl, všiml si také výsledku, jsem velmi vděčný.
Také jsem si vzpomněl, že můj přítel měl roztroušenou sklerózu. Vyloučila mléčné výrobky, nadšená změnou pohody. Samozřejmě má mnoho různých opatření, toto je jen jedno z nich. Ale když mi to řekla, okamžitě jsem si na to vzpomněl a rozhodl se — všechno by mělo být vyloučeno. “

Co bych k tomu chtěl říci. Ájurvéda zachází s mlékem s velkou úctou, protože vyvažuje Vatu a Pittu a má také mnoho prospěšných vlastností. Pro Pittu je mléko obecně jednou ze tří nejsilnějších metod vyvažování, spolu s ghee a laxativní terapií.
Ájurvédské zdroje však jasně uvádějí, že mléko zvyšuje Kapha a je obtížně strávitelné. Mimochodem, ajurvéda nedoporučuje mléčné výrobky pro neustálé používání.
Špatné trávení znamená, že se Ama bude hromadit a s Amou je spojena většina nemocí. Zejména Ama je tak jasně vyjádřena původem artritidy, nejčastějšího onemocnění kloubů, že artritida v ajurvédě má dokonce název Amavata, což znamená „Vata ve spojení s Ama“.
Zapojení Amy přináší významné zmatky v chápání nemocí aspirujícími ájurvédskými praktiky. Na jedné straně příznaky artritidy naznačují nerovnováhu ve Vata, což, jak se zdá, vede k používání diety Vata. Ale dieta Vata obsahuje potraviny, které jsou těžko stravitelné, obsahuje mnoho sladkých potravin, stejně jako mléko a výrobky z ní. Bez porozumění tedy začátečník získá místo úlevy opačný výsledek.
Bude moudré jednat jinak. Určitě je třeba mít na paměti nerovnováhu Vaty a je-li to nutné, použijte opatření k jejímu vyvážení, například zahřátí a pocení. Měly by však být vyloučeny produkty, které přispívají k akumulaci amy. Mléko a mléčné výrobky jsou na prvním místě na seznamu vyloučených.
Přesně to říká příspěvek, kterým jsme začali. Stačilo vyloučit mléko a mléčné výrobky, protože bolesti kloubů zmizely. Mimochodem, tento efekt není izolovaný, neustále se s ním setkávám ve své praxi. Pro lidi může být obtížné uvěřit, že mléčné výrobky mají takový negativní účinek na klouby, ale pokud člověk stále vylučuje mléčné výrobky, pak jsou nesmírně překvapeni pozitivními změnami, ke kterým došlo.
Roztroušená skleróza může být také spojena s Amou. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní buňky a ničí je. V tomto případě jsou buňky myelinového pláště nervů napadeny. Nervy jsou poškozené — pacient je těžce postižený.
Zde je důležité si uvědomit, že imunitní systém reaguje na molekuly bílkovin, které tvoří cizí látky. V těle zároveň funguje jasný systém identifikace „přítel nebo nepřítel“. Mimozemští agenti musí být zničeni a jejich buňky jsou střeženy.
Když člověk konzumuje příliš mnoho bílkovin v potravinách, imunitní systém je přetížený, zahřívá se v něm chyby, v důsledku čehož imunitní systém ničí všechny bílkoviny v řadě, včetně svých vlastních. Toto je jedno vysvětlení.
Další názor, se kterým jsem se náhodou v literatuře setkal, je, že mléčné bílkoviny jsou podobné některým jejich vlastním proteinům. Při aktivní konzumaci mléka se hromadí chyby v imunitním systému a ten si začíná plést mléčné bílkoviny s vlastními.
V každém případě se chyba objeví v přítomnosti cizího proteinu, v tomto případě mléčného proteinu. Pokud odstraníme mléko a mléčné výrobky z potravin, imunitní systém přestane dělat chyby a nemoc ustoupí.
Toto moderní vysvětlení je v souladu s ájurvédskou teorií Amy, kde se věří, že přítomnost Amy vede k nemoci a odstranění Amy vede k uzdravení. Zároveň si pamatujeme, že tělo má schopnost léčit se, proto v mnoha případech není ani nutné tělo nějak zvlášť očistit, odstranit z něj Amu, ale jednoduše přestat jíst jídlo, které je nejnebezpečnější jako zdroj Amy.
Takové jídlo je v ajurvédě dobře známé — jedná se o maso a mléčné výrobky. Ještě jednou objasním, že mléko má mnoho pozitivních vlastností, bylo by vynikajícím jídlem, kdyby se moderní lidstvo nepřejídalo. Dokonce i mnoho hubených lidí se přejídá. Mohou mít normální celkový příjem kalorií, ale samotná strava je vychýlena směrem k masu a mléčným výrobkům. Proto často vidíme známky Amy u lidí, kteří nemají ani nadváhu. A pokud má člověk nadváhu, pak je zde jasně vidět přejídání.
Každé jídlo může být užitečné i škodlivé — rozdíl je pouze v množství. Proto, pokud již došlo k onemocnění spojenému s akumulací Ama, je lepší úplně opustit produkty, které přispívají k akumulaci této Ama. Alespoň po dobu potřebnou k uzdravení těla. A poté, když se obnoví zdraví, musíte upravit stravu tak, aby neobsahovala přebytek bílkovinných potravin nad rozumné limity.
Být zdravý!

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

двенадцать − один =