O PRANAYAMU

Celý náš život je zcela závislý na dýchání. Pokud přestaneme dýchat, život opustí tělo. Život a dech spolu úzce souvisí. Průměrný člověk nemůže vydržet bez dýchání vzduchu do plic déle než několik minut.

Ve starodávném pojednání Hatha Yoga Pradipika se píše: „Život je interval mezi dvěma dechy; ten, kdo dýchá napůl a žije jen napůl. Ten, kdo správně dýchá, ovládá celou svou bytost. “ Dýchání je život. Jóga uvádí, že každý člověk může dýchat pouze určité množství dechů určených pro něj. Pomalé dýchání zajišťuje větrání plic do větší hloubky, čímž odstraňuje stojatý vzduch ze spodní části a ničí živnou půdu pro mikroby. Pomalé dýchání poskytuje také masáž bránice břišních orgánů.

Pro správné pomalé dýchání potřebujete chladné prostředí, ne vytápěnou místnost. Lidé, kteří sedí celý den v dusných kancelářích nebo doma před televizí, hromadí obrovské nervové napětí, v důsledku čehož nemají sílu ani chuť něco aktivního dělat.

Výhody hlubokého dýchání:

  • Při pomalém dýchání je dosaženo optimální výměny kyslíku a oxidu uhličitého;
  • Hluboké dýchání zajišťuje maximální proudění vzduchu;
  • Pomalé dýchání poskytuje optimální dýchací podmínky.

DÝCHACÍ MECHANISMUS

Plíce jsou dva velmi pružné a silné vaky, které se mohou nafouknout a vyfouknout, když do nich při vdechování vstupuje vzduch a během výdechu je opouští. Plíce mají schopnost silně expandovat a mohou být také stlačeny a zabírají málo místa. Plíce jsou ze shora a ze stran obklopeny žebry nebo hrudním košem a zespodu velmi důležitým plochým svalem nazývaným bránice. Membrána odděluje plíce od břišní dutiny. Plíce nejsou přichyceny ani k bránici, ani k hrudníku, ale přesto mění svou velikost v souladu s jakýmikoli změnami ve tvaru prostoru, ve kterém jsou uzavřeny. Pokud se při působení svalů hrudník roztáhne a bránice se posune dolů, začne se mezi vnějším povrchem plic a okolními tkáněmi objevovat prázdnota. Poté se plíce automaticky roztáhnou a naplní ji. Při rozšiřování přesně sledují tvar uzavřeného prostoru tvořeného hrudníkem a bránicí. Vzduch je tedy nasáván do plic a dochází k vdechování.

Podobně, když se hrudní koš stahuje a bránice se pohybuje nahoru, uvolnění svalového napětí způsobí stažení plic. To tlačí vzduch z plic. Dochází k výdechu. Takto se dýchá. Čím více se plíce rozpínají a stahují, tím hlouběji se dýchá.

Výhody pránájámy


Pravidelná dechová cvičení mohou zcela změnit kvalitu života, který člověk vede.

Zvyšuje a zvyšuje množství a kvalitu prány, čímž zvyšuje naši energetickou hladinu
Čistí zablokované nádí a čakry, čímž rozšiřuje vaši auru a posiluje vašeho ducha
Dělá člověka energickým, nadšeným, klidnějším a pozitivnějším. Tento stav mysli nám pomáhá lépe se rozhodovat, získává duchovní sílu vyrovnat se s nepřízní osudu a pomáhá nám cítit se šťastnější.
Přináší harmonii mezi tělem, myslí a duchem a činí člověka fyzicky, psychicky i duchovně silným.
Přináší čistotu mysli a dobré zdraví těla.

„Meditace a pránájáma nám pomáhají lépe se vyjadřovat.“
«Nejtěžší je správně vyjádřit své pocity a správně porozumět pocitům druhých.» Nedostatek těchto dovedností je největším problémem, kterému dnes společnost čelí, a je třeba ho rozvíjet. Nikdy to není dokonalé, v tomto oboru existují výkyvy i pády. Například to, co cítíme, nemůžeme plně vyjádřit a nedokážeme správně pochopit, jak se cítí ostatní.

To v životě pokračuje, ale jak se staneme klidnějšími a šťastnějšími, dokážeme stále více porozumět myšlenkám druhých. Proto je tak nutné praktikovat meditaci, pránájámu atd. Poskytuje to větší vnitřní jasnost a pak máme pocit, že ostatní nám mohou lépe porozumět a my můžeme lépe vyjádřit své názory. “

Gurudev Sri Sri Ravi Shankar

Druhy pránájámy a jak na to
Starověcí indičtí mudrci věděli, že některé dýchací techniky se snadno používají a přinášejí tělu i mysli skvělou relaxaci. Tyto dýchací techniky lze praktikovat s lehkostí a kdykoli během dne nalačno. Řekněte nám, jak postupně udělat pránájámu:

1. Bhramari pranayama (včelí dech)
Bzučí vaše mysl aktivitou? Nemůžete přestat myslet na to, co o vás někdo řekl? Najděte klidný koutek a zkuste bhramari pranayama (včelí dech) zpomalit vaši bzučivou mysl. Tato dýchací technika je přínosem pro lidi s hypertenzí.

2. Kapal Bhati Pranayama (Technika dýchání lebky)
Mezi dýchacími technikami je nejdůležitější kapal-bhati pranayama (dýchací technika záře lebky). Je také prospěšný pro detoxikaci těla a čištění energetických kanálů.

3. Bhastrika pranayama (dýchání kožešiny)
Cítíte nedostatek energie? Tři cykly bhastrika pranayama (dýchání kožešiny) zvýší vaši energetickou hladinu!

4. Nadi Shodhan Pranayama (technika alternativního dýchání nosními dírkami)
Nemůžete se soustředit na daný úkol? Vyzkoušejte devět cyklů nadi shodhana pranayama (alternativní dýchání nosními dírkami) a poté proveďte krátkou 10minutovou meditaci. Nadi Shodhan Pranayama uklidňuje a soustředí mysl a poskytuje harmonii mezi oběma hemisférami mozku.

Jelikož pránájáma nebo dechová cvičení se zabývají jemnou životní silou, je důležité je cvičit podle pokynů certifikovaného cvičitele jógy. Experimentování s těmito metodami se nedoporučuje.

Запись опубликована в рубрике JOGA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

1 × 4 =