PŘITOMNOST PARAZITŮ?

Nejprve se musíte rozhodnout pro samotný termín, co jsou to paraziti. V odborné lékařské komunitě jsou paraziti chápáni jako dostatečně velké organismy, červi a prvoky, které se usazují v člověku a živí se jím, což způsobuje různé nemoci jak přímým poškozením vnitřních tkání, tak otravou jejich odpadními produkty.
Mezi stoupenci zdravého životního stylu se paraziti obecně nazývají veškerý mimozemský život, který se může v lidském těle vyskytovat. To znamená nejen červy, ale také bakterie, viry a houby.
Takže zaprvé: špatné trávení ve skutečnosti zvyšuje riziko vzniku parazitózy. Vezměte prosím na vědomí, že nezpůsobuje samotné parazitózy, ale pouze zvyšuje riziko jejich vývoje. To tedy vůbec neznamená, že pokud má člověk slabé trávení, je infikován parazity. Riziko infekce se zvyšuje, ale to nedává právo tvrdit, že paraziti již existují. To je důležité pochopit, protože antiparazitární terapie je pro pacienta poměrně obtížná a pití velmi jedovatých drog jen proto, že se to někomu zdálo, není vůbec nutné.
Zde se dostáváme ke druhému bodu: abychom mohli mluvit o parazitech, musí být detekováni. Dokud nebudou paraziti nalezeni, nelze jednoznačně konstatovat, že existují.
Parazitologové vědí, co dělat, jaký výzkum dělat, aby našli parazity. Okamžitě je třeba říci, že analýzy stolice mají velmi nízkou citlivost, to znamená, že tyto analýzy mohou detekovat parazity ve velmi malém procentu případů. Ale na druhé straně mohou takové testy detekovat všechny druhy parazitů vylučovaných střevem.
Krevní testy jsou mnohem citlivější. Citlivost těchto analýz je velmi vysoká, ale problém spočívá v tom, že pro každého jednotlivého parazita je třeba provést samostatnou analýzu, ale takové analýzy nebyly vynalezeny pro všechny parazity. Proto pro diagnostiku musíte použít všechny dostupné metody.
Některé parazity lze detekovat vizuálně. Pokud například narostla velká bublina echinokoků, pak ji může každý lékař během vyšetření cítit. Nebo dítě, které neustále škrábá řiť, vás podezřívá z červa. A tak dále.
Každá parazitóza má své vlastní příznaky, mohou být buď jasné, nebo rozmazané — v každém případě musíte pochopit zvlášť.
Mnoho lidí má alergie, když mají parazity. Jedná se o poměrně běžný příznak, i když to na sto procent nenaznačuje přítomnost parazitů. Může to svědit. Možná je anémie již vážná, protože je poškozena krev.
Konečnou diagnózu může stanovit pouze lékař po provedení všech vyšetření. Parazity opět není snadné odhalit. I když diagnóza těch parazitů, pro které jsou vytvářeny krevní testy, není obtížná. Například opisthorchiasis pomocí krevního testu je velmi snadné diagnostikovat.
Paraziti jsou velmi rozšířeni ve vnějším prostředí. Infekce se může objevit za nejrůznějších okolností. Nejjednodušší definicí parazitózy je „nemoc špinavých rukou“. Pokud nedodržujete hygienu, nemyjte si ruce, riziko infekce se dramaticky zvyšuje.
Moderní civilizovaní lidé si však obvykle pravidelně a efektivně umývají ruce a obecně vedou čistý životní styl. Zároveň existuje riziko kontaminace špatně umytou zeleninou, když připravujeme salát. Nebo pro milovníky masa a ryb se zvyšuje riziko infekce v důsledku nedostatečného tepelného ošetření jídla. Velmi nepříjemní paraziti, tasemnice, kteří dosahují délky 10 metrů, se dostanou do osoby se špatně vařeným masem.
To znamená, že se nikdo nemůže absolutně chránit před infekcí parazity, protože nežijeme ve sterilním prostředí. Každý z nás však má své vlastní obranné mechanismy.
Lékaři rozlišují tři takové bariéry: alkalické prostředí slin, kyselé prostředí žaludku a alkalické prostředí žluči. Pojďme projít těmito překážkami v pořádku.
Sliny. Neřeklа bych, že se jedná o nějakou silnou bariéru, ale pokud ji použijete správně, bude hrát svoji roli. Mnohokrát se při různých příležitostech říká, že jídlo musí být dobře žvýkáno. Takže při plném žvýkání je jídlo dobře nasyceno slinami, ve slinách jsou trávicí enzymy, které okamžitě začnou trávit jídlo v ústech. Mnoho lidí spěchá, když jedí. Tímto způsobem se připravují o první fázi trávení, kdy proces trávení potravy nezačal v ústech a nefungovala první ochranná bariéra.
Ze všech hledisek (jak z hlediska kvality trávení, tak z hlediska ochrany před pronikáním cizích bytostí do našeho těla) musíte dobře žvýkat, důkladně žvýkat, drtit a míchat jídlo se slinami. Toto je první tip.
Další bariérou, jednou z nejsilnějších, je kyselé prostředí žaludku. Žaludeční šťáva je schopna rozpustit železné nehty — to je vědecký fakt. A jako vejce červů nebo patogenních bakterií a virů bude snadno plavat.
Je však důležité zde dodržovat stejné podmínky: není třeba spěchat, abyste do žaludku vrhli co nejvíce jídla. Je nutné žvýkat opatrně a pomalu, pak se do žaludku dostane dobře nasekané jídlo a žaludeční šťáva se dostane ke každé jeho molekule.
Dalším důležitým účinkem pomalého žvýkání je, že jste rychleji nasyceni a kousky, které jdou dolů do žaludku, budou menší. Ve skutečnosti je to obecně nejdůležitější věc, aby hrudka v žaludku byla malá. Proto následuje druhá rada — nepřejídejte se.
Třetí bariéra je žluč. Zde jsou stejné podmínky: pokud trávení není přetížené, člověk se nepřeje, pak bude vše v pořádku s žlučí. Žluč dokončí primární zpracování potravin, emulguje tuky a dokončí dezinfekci potravin. Je samozřejmé, že pokud kus potravy nepřesáhne velikost, kterou tělo zvládne, bude proces trávení a čištění potravin od cizích organismů vysoce kvalitní. Bez ohledu na to, jak slabé je trávení, stále má alespoň nějakou sílu. Pokud je zažívací trakt pomalý, ale funguje to, musíte si vzít takové množství jídla, které je tento slabý zažívací trakt schopen zpracovat.
Skutečnost, že je hodně jídla, gastrointestinální trakt okamžitě řekne velmi výmluvně: bude tu těžkost, říhání, pálení žáhy, může dojít k bolesti, nevolnosti a ve vážných případech přejídání, dokonce i zvracení. Mělo by být dostatek jídla, aby po jídle nebyly žádné nepříjemné příznaky — vůbec žádné! Po jídle by měl existovat pouze pocit, že je vše v pořádku.
Kromě důležitosti nepřejídání a žvýkání jídla pro udržení dobrého trávení je třeba dodržovat několik dalších tipů.
Je užitečné používat koření ke zlepšení trávení. Obvykle se jedná o bylinky a koření štiplavé a hořké chuti. Může to být například zázvor, skořice, červený a černý pepř, asafoetida, hřebíček, hořčice, česnek atd.
Existují také speciální bylinky a koření, které jsou klasifikovány jako antiparazitické. Jedná se zejména o asafoetidu, hřebíček, pelyněk, česnek atd. Seznam bylin, které zlepšují trávení, a antiparazitik se v mnoha ohledech překrývají. Antiparazitikum — to jsou také zpravidla štiplavé a hořké byliny, i když existují výjimky.
Paraziti obecně nemají rádi hořkou, kořeněnou, kyselou, slanou — všechny chutě, které stimulují produkci žaludeční šťávy a žluči. Jakékoli jídlo těchto příchutí bude chránit před parazity. Jejich účinek je samozřejmě slabší než síla antiparazitik, ale lze je používat pravidelně a jako prevenci.
Je nemožné pít antiparazitika k profylaxi kvůli jejich toxicitě, ale je docela možné pít bylinky a koření na pití, je docela možné je pravidelně používat v potravinách. Existují dokonce velmi účinné antiparazitární programy založené pouze na bylinách. Lidé často upadnou do stavu hlavy, když při užívání takových bylin vidí, jak je červy nechávají na záchodě.
Nejjednodušším programem je kombinovaný příjem kůry černého ořechu a kůry stromu Tabebuya (Po d-Arco). Rostliny jsou exotické, ale snadno dostupné, protože se již dlouho používají k výrobě přípravků v praktických kapslích.
Obě léky se užívají společně, takže zvyšují vzájemné působení. V rámci prevence se program provádí dvakrát ročně po dobu jednoho měsíce. Jedenkrát je navíc povinný na podzim po skončení letní sezóny. Může být také opilý, pokud existuje riziko infekce.
Právě tyto dva léky jsem měl na mysli, když jsem hovořil výše o červech opouštějících tělo — byly skutečné případy.
Kromě těchto fondů je užitečné zahrnout do programu chlorofyl, protože po parazitech zbývá mnoho malých ran a chlorofyl podporuje jejich hojení a cestou obnoví hemoglobin, který se na pozadí parazitózy snižuje.
A poslední rada je založena na speciální zálibě parazitů pro sladkou chuť. Čím více člověk jí sladkosti, tím více se v něm usazují cizí živí tvorové. To platí nejen pro červy, ale také například pro jiné formy života, houby.
Sladká chuť v ajurvédě znamená nejen to, co je vnímáno jako sladké, ale také produkty neutrální chuti, například mléko, chléb, maso. Jak nás učí starodávný text Ashtanga Hridayam Samhita, všech šest chutí by mělo být přítomno ve stravě zdravého člověka s důrazem na sladkou chuť. To znamená, že sladká chuť, nebo spíše obilné jídlo, by mělo být základem výživy, ale musí být přítomny i všechny ostatní chutě. Pouze taková harmonická kombinace všech chutí pomůže trávení.
Dokonce se vám zdá, že jíte správně, ale na jazyku je povlak, což znamená, že jídlo je stále špatně: buď se přejídáte, nebo v jídle není dostatek bylin a koření, které podporují trávení. Musíte se pokusit zmenšit velikost porce a začít přidávat koření do samotného jídla, které zlepší trávení: zázvor, kurkuma, pepř, hřebíček atd.
Někteří lidé přidávají koření po celou dobu, ale ve skromném množství, což neumožňuje objevit chuť koření nebo jejich blahodárné účinky. Množství přidaného koření by mělo být stále takové, aby byl účinek pociťován. Proto musíte revidovat svoji výživu a přehodnotit, jaká je velikost porce, ať už je to přehnané. A také posoudit, zda je do jídla přidáno dostatek koření. Pokud je koření velmi málo, můžete zkusit zvýšit jeho množství.
Butd’te zdravý!

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

1 × 1 =