Rovnováha a nerovnováha, dominance dóš.

Vata, Pitta a Kapha jsou tři dóši, kteří buď ničí tělo, když jsou ve stavu nerovnováhy, nebo ho podporují, když jsou ve stavu rovnováhy. Toto je definice daná starověkým textem aštanga hridayam samhity.

Zde je důležité pochopit, co je rovnováha a co nerovnováha. Najdete prohlášení, že rovnováha je rovností všech tří dóš. Ve skutečnosti tomu tak není, ačkoli ústava, kdy jsou všechny tři dóše rovnocenné, je považována za nejlepší a nazývá se Samadhatu Prakriti. Ale taková ústava je dána od narození, buď existuje, nebo neexistuje. A pokud tam není, pak bude špatné snažit se navzájem vyrovnat všechny tři dóše.

Například člověku se od přírody nedává mít vysokou Kaphu, podle Prakritiho je to nižší než u jiných dóš. A pokud pro něj zvýšíme Kaphu a pokusíme se ji vyrovnat s jinými dóšami, pak nakonec může onemocnět Kaphovou chorobou a Kaphovy choroby jsou nejzávažnější lidské nemoci, mnohé z nich jsou nevyléčitelné. Proto je důležité si uvědomit, že ve skutečnosti vyvažujeme.

V předchozím článku jsme určili, že dóša je hmotná látka. Neustále se formuje a neustále se vylučuje z těla. To je rovnováha — rovnováha procesů formování dóše a jejího odstraňování. Když je tato rovnováha narušena, vzniká nerovnováha v dóši.

Například dóša může být vytvořena více, než je nutné — hromadí se, zvyšuje se. Mimochodem, toto je hlavní situace, se kterou můžeme něco dělat v domácí ajurvédské praxi.

Každá dosha je vytvořena z potravy, pouze Vata má druhou cestu formace z Prány a primární prvek Vzduch vnějšího prostředí, ale první cesta je také z jídla. Pokud tedy člověk konzumuje nadměrné množství jídla, v tomto případě se zvýší všechny tři dóše. Pochopení tohoto mechanismu pomáhá vysvětlit, proč je přejídání tak nebezpečné. V moderní civilizaci je přejídání hlavní příčinou většiny nemocí.

Nyní pro další příklad. Společný příběh, když se mladé dívky snaží zhubnout.

Někteří z nich zvládli takový barbarský způsob zvracení po jídle. Zvracení je odstranění Kaphy. V ajurvédě existuje emetická terapie, je považována za nejnebezpečnější a měla by být používána pouze zkušeným lékařem a pouze za přísných indikací.

Dospívající to však nevědí a vyvolávají zvracení, když to uznají za vhodné. Ve výsledku mají nedostatek kaphy, v medicíně se tento stav nazývá anorexie. Kapha buduje tělo, takže odstraněním Kaphy zvratky tito lidé jednoduše zabijí své tělo. Ne všechny tyto dívky jsou lékaři zachráněni, protože když je Kapha neustále odstraněna, tělo ztrácí mnoho svých funkcí, včetně schopnosti zotavit se. Ájurvéda proto sama zakazuje vyvolávat zvracení. To může provést pouze zkušený lékař!

Anorexie je příkladem nedostatku doshy, v tomto případě Kaphy.

Tyto příklady umožňují pochopit, že koncept rovnováhy a nerovnováhy se vztahuje ke každé dóši samostatně. Samostatně můžeme hovořit o rovnováze a nerovnováze Vaty, zvlášť o rovnováze a nerovnováze Pitty a zvlášť o rovnováze a nerovnováze Kaphy. Rovněž mohou být nevyváženy dvě nebo tři dóše současně, zvláště pokud se člověk přejídá.

Dalším důležitým poznatkem je převaha dóše.

První je život. Kapha převládá na začátku života, Pitta uprostřed, Vata nakonec. Děti s normální stravou jsou většinou baculaté, mnoho z nich má hlen až po koleno, neustálé nachlazení — to vše jsou projevy zvýšené Kaphy. Psychologické projevy Kaphy: připoutanost, láska, zášť jsou také charakterističtější pro dětství a dospívání.
Pitta převládá ve středním věku. Zdraví lidé středního věku bývají harmoničtí. Pitta jim dává přísnost, účinnost, spravedlnost. V případě nerovnováhy dochází ve středním věku k zažívacím a kardiovaskulárním onemocněním, která jsou pro Pitta nerovnováhu charakteristická.

Ve stáří a s přibývajícím věkem se váta zvyšuje. Vata nerovnováha se vyznačuje suchem, takže staří lidé jsou suchí. Mají suchou pokožku, suchou chrupavku, takže se zkracují kvůli vysychání meziobratlových plotének, mají sklon k rozvoji artritidy, protože toto onemocnění je spojeno s rostoucí nerovnováhou Vaty.

Druhý je den / noc. Vata převládá na konci dne a na konci noci. Pitta převládá během středních dnů a středních nocí. Kapha je převládající na začátku dne a brzy v noci.

To je také důležitá znalost, která vám umožní přesněji určit nerovnováhu. Například bolest nastává na konci dne a na konci noci. Vata se tedy podílí na jeho výskytu. Nebo dojde k infarktu uprostřed dne — projev nerovnováhy Pitty. Nebo rána bolí více brzy ve dne a brzy v noci — je to kvůli nerovnováze Kapha.

Ájurvédská laxativní terapie je velmi oblíbená u vyznavačů zdravého životního stylu. Ale ne každý ví, že projímadla mají do určité míry také emetický účinek. Pokud pijete projímadlo brzy ráno, pak místo projímadla můžete zvracet — to má vliv na Kaphu, která je nejsilnější ráno. Je tedy správné užívat projímadlo odpoledne nebo pozdě odpoledne — tak bude působit na Pittu a Vatu, které má vyvážit.

Stejná distribuce probíhá v procesu trávení. Na samém začátku trávení převažuje Kapha, uprostřed — Pitta, na konci — Vata. Když člověk právě snědl uspokojivé jídlo, přemůže ho pocit uspokojení a lenivosti — projev Kaphy. Jak trávení pokračuje, Pitta se hromadí. Lidé se zdravotním postižením mohou v tomto bodě pociťovat pálení žáhy. Na konci trávení se Vata hromadí. Zdraví lidé si to nemusí všimnout a lidé se zdravotním postižením mohou mít říhání, které může cítit a chutnat po jídle.

Jelikož mluvíme o trávení, je třeba říci o trávicí činnosti. U lidí s převahou Vaty je trávicí aktivita proměnlivá. Variabilita, proměnlivost — to jsou nejdůležitější vlastnosti Vaty, tyto vlastnosti odkazují na vše, čeho se Vata tak či onak dotkne.

Proto je trávení lidí Vata také variabilní. Dnes je vše v pořádku, ale zítra jídlo nešlo, trávení je obtížné, v zažívacím traktu je nepohodlí. Pozítří je vše opět v pořádku. A tak celý život. Toto je trávení Vata. Abyste vyhladili negativní projevy, musíte vyrovnat Vata.

Lidé s převážně pittou mají aktivní trávení. Říká se, že jsou schopni trávit nehty. Mimochodem, nejde o metaforu. Jíst nehty je jistě nebezpečné, ale žaludeční šťáva takových lidí je tak aktivní, že pokud si dáte hřebík do láhve s takovým džusem, za pár hodin se rozpustí.

Trávicí aktivita je nejnižší u lidí s převážně kaphou. Rádi jedí, ale sama příroda je chrání před přebytečným jídlem. Pokud se jedí hodně nebo se konzumuje nevhodné jídlo, lidé Kapha trpí dlouhou dobu přetížením žaludku. Moderní medicína pro takové případy nabízí speciální přípravky, ale bylo by správnější jednoduše měřit množství jídla pomocí schopností vašeho trávení.

Obecně je to první věc, kterou je třeba udělat v případě narušení trávení — přemýšlet o tom, zda je absorbovaná potrava nadměrná, signalizuje tělo, že je čas omezit se ve výživě?

V e-mailových konferencích říkám to samé už mnoho let — hlavním problémem moderní civilizace je přejídání. Starověký text nám jednoznačně říká, že nadměrná výživa vede k růstu všech tří dóš najednou. A to je trojitá nerovnováha! Trojitá nerovnováha je nejzávažnější, je obtížné ji vyvážit, na jejím pozadí vznikají závažná onemocnění, včetně těch nevyléčitelných.

Samozřejmě, když již nemoc nastala, je nutná pomoc lékaře. Ale nadváha je již signál. A když ještě neexistují žádné nemoci a již existuje nadváha, pak je to příležitost přemýšlet a přehodnotit svou stravu. A hlavní věcí je zde snížit množství spotřebované potravy, snížit váhu. Mnoho problémů, neduhů a nepohodlí zmizí samo od sebe.

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

5 × два =