TRIPHALA

Triphala je ájurvédský bylinný prostředek pro uzdravení a očistu těla, známý v Indii od starověku.

Úžasné léčivé vlastnosti prášku Triphala jsou způsobeny sušeným ovocem rodiny myrobolanů zahrnutým do jeho složení. Triphala má výraznou schopnost očistit tělo od toxinů a omladit tkáně. Účinek používání Triphaly pocítíte od samého začátku. Pravděpodobně neexistuje žádná taková nemoc, když by Triphala nepomohla. Triphala nejen postupně čistí střeva všemi druhy toxinů, ale také zvyšuje trávicí oheň. Na rozdíl od jiných projímadel nemá žádné vedlejší účinky. Dlouhodobým užíváním přípravku Triphala v mírných dávkách a dodržováním stravy, která vylučuje ama, můžete dosáhnout stejných výsledků jako při použití silnějších metod.

Po tisíciletí Ájurvéda věnovala velkou pozornost prodloužení dlouhověkosti a omlazení těla. Jedna z osmi kapitol této starověké vědy o ochraně zdraví, zvaná „Rasayana“, hovoří o velkém počtu metod čištění, omlazení a obnovy těla a také o rasayanských lécích — léčivých formách, pomocí kterých můžete dosáhnout dlouhověkosti , zvyšují vitalitu, rozvíjejí jasnost mysli a prodlužují mládí.

Staroindický posvátný text „Charak Samhita“ říká o Triphale: „Ten, kdo si Triphalu vezme na rok, se zbaví všech nemocí a dožije se sto let.“

Chuť Triphala je mírně svíravá a kořeněná a dosahuje svého největšího projevu při užívání drogy s mlékem. Triphala je korektor rovnováhy vnitřních sil těla, pomáhá člověku vyrovnat se se stresem, zlepšuje vidění, čistí krev a normalizuje zásobování mozkem. Ve složení Triphal Churna jsou tři aktivní složky — sušené plody Amalaki, Haritaki a Babhitaki užívané ve stejném poměru. Zvláštností plodů Amalaki a haritaki je, že mají pět ze šesti možných příchutí, což těmto rostlinám dává titul „králové léčivých rostlin“. Díky tomu jsou schopni regulovat rovnováhu vnitřních složek těla a léčit většinu nemocí.

Triphala ingredience

Амалаки в составе трифалы

1.AMALAKI (Emblic Myrabolan) — zmírňuje únavu, zlepšuje duševní kapacitu, krevní oběh, zvyšuje oheň trávení a vylučování. Je hlavní složkou dalšího slavného ajurvédského léku Chyawanprash. Další název Amalaki je Dhatri, což znamená „sestra“, protože kvalita amalaki je podobná jako zdravotní sestra nebo matka. Ovlivňuje všechny typy tkání a posiluje imunitní systém. Působí jako výživné tonikum, chladí, omlazuje, zlepšuje sexuální funkce, má projímadlo, svíravý a hemostatický účinek. Amalaki je jednou z nejsilnějších rostlin proti stárnutí v ajurvédské medicíně. Čistí ústa, posiluje zuby a podporuje růst vlasů a nehtů. Efektivní pro vypadávání vlasů.

Бибхитаки, составная часть препарата Трифала

2.BIBHITAKI (Beleric Myrabolan) — působí na dýchací, trávicí, vylučovací a nervový systém. Jedná se o další silný bylinný prostředek proti stárnutí, který má tonizující, proti stárnutí a vykašlávání účinky. Bibhitaki je tonikum pro kafu dosha a plíce. Zlepšuje zrak a hlas. Působí současně laxativně a svíravě, čistí střeva a zvyšuje jeho tonus, vylučuje parazity z těla, posiluje a tonizuje žaludek. Je účinný pro všechny druhy kamenů a hromadění hlenu v zažívacím traktu, močových a dýchacích cestách. Rozpouští a odstraňuje tyto formace z těla.

Харитаки, входящая в состав Трифалы

3.HARITAKI (Terminalia chebula) — král léků v tibetské medicíně, je jednou z nejdůležitějších rostlin v ajurvédské medicíně. Má omlazující účinek na Vatu a reguluje Kafa. Vyživuje tkáně mozku a nervového systému, jak říkají starověké texty, „dodává energii Šivovi“ (čisté vědomí), čistí sliznice a membrány. Reguluje funkci tlustého střeva, zlepšuje trávení, pomáhá prodloužit průměrnou délku života, zlepšuje hlas a zrak. Hritaki zvyšuje inteligenci a dodává moudrost.

Indikace pro užívání Triphala

Triphala Churna (prášek) je široce používán v prevenci a léčbě většiny nemocí u lidí všech věkových skupin. Je:

 • normalizuje rovnováhu všech složek těla;
 • čistí krev;
 • normalizuje funkce gastrointestinálního traktu;
 • odstraňuje skryté účinky dlouhodobého stresu;
 • uklidňuje, léčí nespavost;
 • podporuje hubnutí;
 • normalizuje vidění;
 • zvyšuje sexuální aktivitu;
 • reguluje tlak;
 • reguluje tvorbu krevního hemoglobinu;
 • zlepšuje paměť, je tonikem mozku;
 • urychluje fúzi zlomených kostí;
 • používá se k léčbě kožních onemocnění.

Kontraindikace pro použití přípravku Triphala

Kontraindikací k užívání přípravku Triphala je individuální intolerance na drogu, vodnatelnost a některá duševní onemocnění. Nedoporučuje se pro těhotenství.
Při užívání triphala byste se měli vyvarovat mastných, kořeněných a těžkých jídel!

Doporučení pro použití složení Triphala

Užívejte jednou denně před spaním nebo na lačno po probuzení (1/3 — 1/4 lžičky se zalije teplým mlékem nebo vodou, asi 100 ml s přídavkem 1 lžičky medu a ghí). Triphala bati (ručně válcované tablety) se užívá 1 — 2 tablety jednou denně ráno nebo v noci s medem a ghí.
Minimální průběh profylaktického příjmu přípravku Triphala je 50 dní, po ukončení kurzu není nutná přestávka. Triphala je široce používán jako nezávislý lék, zejména při léčbě krevních onemocnění, střevní dysfunkce, nespavosti a nervového vyčerpání. V ájurvédských předpisech se přípravek Triphala doporučuje k léčbě žloutenky, dyspepsie, zácpy, diabetes mellitus, vnitřního krvácení a kašle, doprovázeného podrážděním horních cest dýchacích. Triphala se také používá zvenčí na mytí vředů s hnisáním očí, uší atd. Chcete-li zlepšit strukturu pokožky a očistit ji, můžete si pomocí Triphaly vytvořit masky. U nachlazení je dobré složení přípravku Triphala užívat spolu s Sitopaladi Churnaya. U gynekologických onemocnění se používá u Amalaki Rasayana a Chyavanprash, u poranění se používá u Shilajit — mumie.

Přijetí složení Triphala společně s Chavanprash nebo brahma rasayana je nezbytné pro studenty během zasedání, vědce a osoby zabývající se duševní prací. Triphala může být použit jako speciální léčivý přípravek pro oči ve spojení s ghí, tento přípravek je také užitečný při infekcích a jako obecné tonikum. Triphala lze použít k mytí očí. Při zánětlivých stavech se do očí pipetuje studená infuze Triphala. Triphala s ghí nebo Triphala grita spolu s 2-4 tabletami přípravku Saptamrit Lauh (SAPTAMRIT LAUH) je vynikajícím prostředkem k léčbě a prevenci různých očních onemocnění. Užíváním složení Triphala se budete chránit před ničivými účinky toxinů v těle a předčasným stárnutím. Bylo zjištěno, že ti, kteří užívají triphala, nikdy nemají rakovinu, protože triphala čistí a omlazuje všechny tkáně těla a zabraňuje tvorbě nádorů.

Pro zlepšení pokožky, její výživu a čištění jsou vyráběny masky od Triphala.

 • U kožních onemocnění užívejte přípravek Triphala v noci se směsí ghí a medu. Stejná směs se používá k mytí vředů s hnisáním očí, uší). V noci si můžete také vzít odvar z čisté Triphaly. Pokožka získá zdravý rozkvetlý vzhled, odstraní se akné, zarudnutí atd.
 • Odvar z Triphala s mlékem, máslem nebo medem je rychlé přírodní projímadlo.
 • Zbavení šedivých vlasů, omlazení, zlepšení vidění, jasnost myšlenek, obnovení paměti: trvat na 1 lžičce. Triphala ve 250 ml vody během noci. Ráno opláchněte nos teplou slanou vodou a poté vodu nosem Triphala vypijte.
 • V případě chronických onemocnění ORL, alergií se provádí Snehana Nasiu: zahřejte 100 g ghee s 1 polévkovou lžící. Triphala (nevařte!) A nechte to vařit po dobu 24 hodin. Do každé nosní dírky nakapejte 4 až 8 kapek. Poté musíte prsty sevřít nosní dírky, prudce uvolnit a silně se nadechnout, aby olej pronikl do nosohltanu a vyplivl ústy (nepolykejte!). Procedura se provádí v intervalech 1, 2, 3, 5 nebo 7 dnů. Rovněž obnovuje jasnost myšlenek, zmírňuje bolesti hlavy, předchází stárnutí, šedivění a vypadávání vlasů, zlepšuje zrak a sluch a léčí zubní choroby.
 • Pro stomatitidu a jiná onemocnění ústní dutiny: Smíchejte prášek Triphala s ghí nebo rakytníkovým olejem do stavu kaše a udržujte v ústech.
 • Pro přetrvávající potraty, onemocnění ženských pohlavních orgánů, pro čištění mateřského mléka: smíchejte 200 g ghí, 400 g kravského (kozího) mléka, 4 lžíce. kurkuma, 2 lžíce Šambala, 4 lžíce Triphala, 2 lžíce smíchejte cukr a vařte do hustého stavu Ukázalo se, že hmota podobná džemu. Vezměte 1 lžičku. 3krát denně po jídle.
 • Čištění vnitřních pohlavních orgánů, zmírnění bolesti po porodu: sprchování (Parishek) se provádí odvarem Triphala.
 • V případě erozí a myomů se Vartiho procedura provádí k čištění pohlavního ústrojí: do pochvy se vloží tampony namočené v pastě z hořčičného oleje Triphala.
 • U dětí s erysipelem, pustulemi (pupínky s kůrou) při zvýšené teplotě se podává 1 lžička. Triphala na 100 ml vody.
 • Při jakýchkoli dětských onemocněních a pro zlepšení trávení dětí se na kravské mléko připravuje odvar z Triphala, který se nahradí měkkým domácím sýrem z kravského mléka, medu a cukru.
 • Při kousání u dětí se připravuje směs ghí a Triphaly, která se používá k masáži dásní a celého těla dítěte. Zvyšuje sílu, vyživuje tkáně, zmírňuje horečku a podrážděnost a zlepšuje trávení.
 • Při problémech s očima se provádí procedura Netra Basti: koupele z odvaru Triphala a ghee. Tento postup musí být proveden s asistentem. Za tímto účelem promíchejte tvrdé těsto a vytvořte z něj nárazníky kolem očí (zatímco pacient leží na zádech). Vezměte odvar z Triphala složení a smíchejte se 100 g ghee, zahřejte a nalijte do lázně na těsto vytvořené kolem očí. Když přestanete svírat oči, otevřete je a otáčejte jimi v kruhu, nahoru a dolů a do stran. Nalijte jedno oko po druhém. A pak další. Po skončení procedury ohněte stranu a nalijte vývar. Tento postup čistí oči, zlepšuje vidění, zmírňuje zarudnutí víček a bělma očí a dodává očím zdravou a zářivou barvu. Procedura také zlepšuje paměť, schopnost zapamatovat si vizuální obrazy, zmírňuje napětí v celém těle.
 • Nemoci pokožky hlavy, akné, akné, problémy s ORL, nachlazení: vezměte práškový cukr, Triphala, ghí a med a vše promíchejte do husté pasty. Vyrobte z této pasty kuličky. Umístěte míč pod jazyk a sát, dokud se úplně nevstřebá.
 • Pro vyvážení všech tří dóš: Smíchejte Triphala churnu s rozpuštěným ghí a udržujte v teple po dobu 2 dnů. Poté přidejte med. Všechny přísady jsou ve stejných částech. Vezměte 1 polévkovou lžíci. 2krát denně s teplým mlékem.
 • Pro praní vezměte složení Triphala a připravte odvar: 1 polévková lžíce. prášek nebo nakrájené ovoce, nalijte 1 litr vody a vařte 5 minut. Poté ochlaďte a vložte do chladničky přes noc. Pokud je bronzová mísa, je lepší v ní skladovat vývar. Ráno si touto vodou umyjte obličej. Vyčistí obličej oleje bez mýdla, výrazně zlepší vzhled pokožky a předejde kožním chorobám. Triphala pokožku dokonale osvěží a tonizuje.

Prášek (churna) je klasická, tradiční forma ajurvédských bylinných přípravků. Je to „ekologičtější“ ve srovnání s tablety, protože nemá pojivo, které dává léku formu tablety.

Запись опубликована в рубрике HOMEOPATIE. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

двенадцать + девять =