AMA

Ama je nestrávené jídlo. Ájurvédský zdroj ji definuje jako viskózní, slizkou, páchnoucí a jedovatou kapalinu, jejíž specifické vlastnosti závisí na druhu konzumované potravy a místě, kde se tvoří Ama. Každé jídlo má nestravitelnou složku. Když je Agni (to je oheň trávení) normální a konzumuje se dostatečné množství jídla, vytvoří se malá Ama a vše zůstane ve střevech, ze kterých se přirozeně odstraní.

Když se však člověk přejídá, má zhoršené trávení, kombinuje neslučitelné druhy jídla nebo je jídlo nedostatečně tepelně upraveno, poté se vytvoří příliš mnoho Amy a ta se dostane do vnitřního prostředí těla. Mimochodem, moderní věda objevila tento proces: v literatuře najdete termín „děravé střevo“, což znamená pronikání velkých úlomků potravy střevní stěnou, což vede k chronickému zánětu na různých místech a výskytu chronická onemocnění. Ájurvéda také považuje Amu za hlavní příčinu chronických onemocnění.

Ama má podobné vlastnosti jako Kapha: je také těžká, viskózní, slizká, hustá a chladná. V praxi může být obtížné rozlišovat mezi stavem vysoké Ama a stavem nerovnováhy v Kapha. Z tohoto důvodu je logické studovat Amu společně s Kaphou, zejména proto, že metody snižování Ama a metody snižování překrývání Kapha.

Ama se dokáže spojit s doshas a dát jim nové vlastnosti. Dóši ve spojení s Amou ve jménu získává soudní vykonavatel „Sama“: Sama-Vata, Sama-Pitta, Sama-Kapha.

Samozřejmě, každá dóša s Amou má své vlastní vlastnosti, ale všechny mají něco neviditelně přítomného z Kaphy — nyní to uvidíme.

Známky Sama-Vaty. Zácpa, zápach z výtoku, špatný dech a tělesný pach, silná vrstva na jazyku, oteklé břicho, které bolí. Bolest v břiše je horší z hnětení břišní stěny nebo z užívání olejů. Existuje plyn, křeč, bolest z křeče. Chuť k jídlu je špatná, je tu těžkost, slabost, puls je pomalý. Příznaky jsou horší za oblačného počasí.

Vlastnosti Sama-Pitty. Chuť k jídlu je ztracena, ale žízeň je nízká. Jazyk má žlutý povlak. Výtokem je moč, výkaly a hlen, žluté nebo zelené. Zvracení žlučí. Hořká nebo kyselá chuť v ústech. Kožní vyrážky. Může dojít k pocitu pálení. Vnímání je zakalené. Příznaky jsou v chladném počasí horší.

Příznaky Sama-Kaphy. Existuje spousta hlenu, je špatně oddělená, viskózní, lepkavá, hustá. Tvoří se v krku, zakrývá jazyk. Sliny jsou nakresleny jako nit. Kyselá nebo slaná chuť v ústech. Stagnace, dýchání je obtížné. Hlen v moči a stolici. Špatná chuť k jídlu, tíha, únava, tupá bolest v celém těle.

Jak vidíte, ve všech případech existuje něco, co připomíná Kaphu: je to buď tlustý povlak na jazyku, nebo tíha, nebo hlen, atd. A metody jednání s Amou jsou podobné metodám snižování kaphy: denní půst, snižování množství jídla, přísný režim stravování, používání bylin a koření hořké a štiplavé chuti, které vám umožní vyrovnat Ama a posílit Agni.

Agni, oheň trávení, je v podstatě protivník, protivník Amy. Čím silnější Agni, tím méně Ama v těle. Při prevenci akumulace amy je proto nejdůležitější udržovat dobré trávení. A proto není nejdůležitější přejídat se — to je obecně první věc, kterou je třeba udělat pro udržení vašeho zdraví.

Psychiatrická onemocnění také naznačují nerovnováhu v Kapha. Bez pochopení role Amy je těžké pochopit, jak se ukazuje, že psychiatrická onemocnění jsou spojena s Kaphou, protože se obecně uznává, že vše, co souvisí s nervy, je projevem nerovnováhy Vaty. Ale ve skutečnosti je Vata spojena s nervozitou, úzkostí, jak by řekli lékaři, neurózami. Ale psychiatrie, když pacient slyší hlasy nebo má nějaké nadhodnocené nápady, naznačuje to jen nerovnováhu v Kapha.

A teď, když jsme mluvili o Amě, bude jasnější, proč tomu tak je. Ama se může hromadit kdekoli, včetně centrálního nervového systému, v mozku. Psychiatričtí pacienti nemusí navenek vykazovat známky Kaphy, například nemusí mít nadváhu, ale jejich onemocnění naznačuje Kapha nerovnováhu spojenou s akumulací Amy.

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

20 + 1 =