HEMOROIDY

Hemoroidy jsou křečové žíly kolem konečníku, doprovázené v mírných případech bolestivými příznaky a ve vážných případech krvácením a prolapsem konečníku.

Onemocnění je spojeno s nerovnováhou v Pittě, ale spouštěčem je často nerovnováha Vata.

Nemoc může být důsledkem stresu, úzkosti, nadměrné sexuální aktivity, poruch příjmu potravy, zácpy nebo průjmu, sedavého způsobu života, nesprávného držení těla.

Odstranění těchto příčin může vést k samoléčení, pokud nemoc není zahájena. V pokročilých případech by měla být s chirurgem prodiskutována taktika léčby, ale vyloučení příčin nemoci zajišťuje, že léčba proběhne snadno a bez komplikací.

Svíravé byliny se používají externě ve formě pasty pleťové vody nebo čípky: haritaki, gueuhera, granát, červená malina, divizna.

Kurkuma je na zvláštním místě — používá se jak zvenčí, tak ve formě pasty nebo masti, a vnitřně ve formě koření nebo teplý nápoj.

Doma je nejjednodušší připravit z těchto rostlin pastu pro místní použití, smícháním jemně mletého prášku rostliny s vodou do pastovitého stavu.

Jelikož hemoroidy v jejich hlavních příznacích jsou projev horké Pitty, místní aplikace za studena dobře pomáhá — jsou to ledové svíčky nebo pleťové vody se studenou vodou. Tímto chlazením hemoroidů můžete dosáhnout jejich zmizení.

Civilizační vynález, jako jsou toaletní mísy, významně přispívá k rozvoji hemoroidů. Proto při vyprazdňování musíte dřepět a šplhat nohama na toaletu — tato poloha přispívá ke snadnějšímu vylučování výkalů a menšímu namáhání konečníku. Na obou stranách toalety můžete uspořádat stupačky v jedné rovině s toaletní sedačkou. Po defekaci se doporučuje omývání studenou vodou.

Dieta pro hemoroidy se dodržuje podle Pittova typu. Pokud jsou však hemoroidy doprovázeny zácpou, používá se dieta Vata s převahou teplého, vlhkého a mastného jídla. Při zácpě si můžete namazat konečník sezamovým olejem a udělat si v noci mikroklystry stejným olejem (půl sklenice oleje na klystýr).

V jakékoli dietě pro hemoroidy je třeba se vyhnout hnízdu (rajčata, lilky) , brambory, paprika).

Uvnitř můžete použít čerstvou šťávu z aloe, která působí projímavě a hojivě. Avšak prášek z aloe je kontraindikován, protože zvyšuje rektální krvácení.

V potravinách by měla převládat hořká a svíravá chuť. Šťáva z granátového jablka je užitečná.

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

8 − 8 =