Napjatost střev. Vlastnosti dóš.

Koncept, který je v populární ajurvédské literatuře zmiňován zřídka, ale pro profesionály je důležitý, je intestinální hustota.

Parametry vnitřního olejování, které se provádějí v rámci ajurvédských olejových postupů, závisí na hustotě střeva. Jak dávka odebraného oleje, tak doba trvání a intenzita celého průběhu olejování závisí na hustotě střeva, proto je v ájurvédské klinice, která provádí tyto procedury, velmi důležité správné stanovení hustoty střeva. Když se v domácí praxi stoupenci ajurvédy zabývají pouze výživou a neprovádějí olejování, o intestinální těsnosti se obvykle nemluví.

Střeva mohou být tvrdá, měkká a střední hustoty. Střední hustota existuje pouze ve stavu rovnováhy dóš. Tvrdá hustota je charakterističtější pro lidi typu Vata a měkká hustota je charakterističtější pro lidi typu Kapha.

Někteří staří ajurvédští autoři definovali ne tři, ale šestnáct typů intestinální hustoty. To znamená, že neexistuje žádná přímá souvislost mezi typem střeva a stavem člověka, proto je obtížné i pro odborníka určit hustotu střeva a v domácí praxi se na hustotu nejčastěji nedívá vůbec.

Proto jen pro informaci: husté střevo má hustou stolici, sklon k zácpě, je těžké při palpaci (u lidí bez nadváhy je střevo snadno palpováno přední břišní stěnou). Měkké střevo má proto měkkou stolici, pohyby střev jsou pravidelné a bez potíží, při palpaci mají měkkou konzistenci.

Znovu opakuji, že tvrdá střeva jsou častější u Vaty, měkká u Kaphy, lidé typu Pitta, kteří jsou náchylní k průjmům, budou mít často také měkkou hustotu, ale to vše není nutné a možnosti jsou možné.

Nejdůležitější věc, proč potřebujeme znát hustotu střeva: čím je tlustší střevo, tím více oleje je potřeba k naolejování, tím déle trvá celý průběh olejových postupů.
Dalším důležitým konceptem jsou vlastnosti dóš. Kvalita je vlastnost, atribut, popis, který je charakteristický pro každou doshu. Stačí, abychom si pamatovali vlastnosti dóš, abychom je mohli diagnostikovat.

Vlastnosti Vaty: suchost, lehkost, chlad, drsnost, neviditelnost, mobilita.
Příklady. Pokud vidíme, že člověk má suchou pokožku, pak je to projev kvality Vaty — suchost. Nebo pozdravili člověka za ruku a ruka je studená a suchá, to znamená, že je buď ústavou Vata, nebo má nerovnováhu Vata.

Další příklad. Řekněme, že jste šéf a řekněte něco svému podřízenému. Neposlouchal vás a utekl hrát, křičel za pochodu, že všemu rozumí. Podřízený je tedy Vata. Dělá všechno rychle, ale kvůli neopatrnosti může něco zmást, takže ho musíte zkontrolovat. To je kvalita mobility.

Drsnost. Vata má drsnou, drsnou kůži. Ale jsou drsní a psychologicky. Nemůžete od nich očekávat projevy lásky a něhy. Pokud osoba typu Vata uplatní nárok, pak se přichytí, bez ohledu na osobnost, proto o takových lidech říká „pichlavě“ — koncept blízký drsnosti.

Neviditelnost. Vata dosha není hmotně projevená, neviditelná. Lidé Vata také bývají neviditelní: jsou hubení a rychlí. Můžete si s ním promluvit, ale jakmile na vteřinu odvrátíte pohled, už tam není, někde zmizel — to je projev kvality neviditelnosti.
Vlastnosti Pitty: teplo, lehkost, nepříjemný zápach, projev ve formě kapaliny, lehký obsah tuku, pronikání.

Příklady. Lidé z Pitty jsou náchylní k horku, jsou horkí, i když jsou jiné druhy studené. Když je nemocný, má nejvyšší teplotu Pitta.

Pitty jsou pohodoví, snadno pochopitelní a snadno ukazují vůdčí vlastnosti. Nejúspěšnějšími vůdci v jakékoli činnosti jsou jen lidé typu Pitta nebo s ústavou vyvinutou Pitta. To zahrnuje také kvalitu pronikání: plnohodnotné vedení je nemožné bez proniknutí do hluboké podstaty probíhajících procesů, protože to je jediný způsob, jak předvídat a předvídat důsledky svých rozhodnutí.

Pitta dosha voní nepříjemně, stejnou vlastnost mají lidé s převládající Pitta v ústavě. A pokud je Pitta v nerovnováze, může se nepříjemný zápach šířit několik metrů od člověka, i když dodržuje všechna hygienická pravidla.

Mastná pokožka, mastné vlasy jsou také projevy Pitty, zvláště pokud jsou v nerovnováze. Ale i v rovnováze se tato kvalita silně projevuje u dospívajících. Mají přechod z dětství do dospělosti, a tím dochází ke změně dominantní dóše. Pokud v dětství dominuje Kapha, pak se Pitt ujme vedení u adolescentů.

Tento proces není snadný a ne všechno je plynulé najednou, a proto vznikají všechny tyto hořké události pro dospívající, jako je akné a mastné vlasy. U většiny jsou procesy po několik let vyvážené a vracejí se k normálu, ale musíte být schopni přežít tuto dobu bez tragédií, což může být obtížné, protože adolescentní maximalismus je spojován také s Pittou, která se snaží dominovat.

Projev ve formě kapaliny. Tuto kvalitu Pitty lze nejlépe vysvětlit na příkladu žaludeční kyseliny. Je to prakticky čistá Pitta — kapalná forma, žaludeční kyselina.

Vlastnosti Kapha: tučnost, chlad, tíha, setrvačnost, hladkost, slizkost, statika.

Příklady. Veškerý tělesný tuk je projevem Kaphy. Kromě toho je třeba rozlišovat tuk Kapha od lehkého tuku Pitta. Pokud je v Pittě opravdu lehký obsah tuku, když je pokožka nebo vlasy pokryty nejtenčí vrstvou tuku, pak je tuk Kapha zásobou tuku pod kůží nebo v břiše, celková váha těchto zásob může být působivá, zejména u lidí s nadváhou.

Kapha je také veškerý hlen v těle, od sliznic po hlen v plicích nebo gastrointestinálním traktu. V posledních letech se mezi stoupenci zdravého životního stylu stalo módou zbavit se hlenů. Strava lidí v moderní západní civilizaci skutečně vede k nadváze a nadměrnému hromadění tuku a hlenu.

Ve všem, co potřebujete vědět, kdy přestat. Hlen je nutný, protože ve své podstatě je to Kapha sama, totiž Kapha buduje tělo, Kapha dodává jeho sílu a sílu. Zbavit se hlenu znamená zbavit se Kaphy. Je užitečné se zbavit přebytečné Kaphy, ale absolutně se Kaphy nemůžete úplně zbavit — tělo zemře.

Hlen lze také interpretovat jako vlhkost. Kapha je mokrá dosha. Například si potřásáme rukama a máme pocit, že je ruka studená a mokrá, a to jsou vlastnosti

Kaphy. Předpokládáme tedy, že máme co do činění s osobou typu Kapha nebo s nerovnováhou Kapha.

Lidé Kapha mívají nadváhu a líní — to jsou projevy vlastností setrvačnosti a tíhy. Stejné vlastnosti rostou v těle s nerovnováhou Kaphy: tělo se stává těžkým, je obtížné s ním hýbat, v různých částech těla se tvoří kongesce a otoky. Například může dojít ke stagnaci v žaludku, když jídlo, které se konzumuje celé hodiny, nelze strávit a opustit žaludek — to je také projev setrvačnosti a tíhy.

Zároveň jsou Kaphové velmi tvrdohlaví a silní. Tento typ ústavy je nejsilnější ze všech ostatních. Zde vstupuje do hry kvalita statiky. Lidé obeznámení se sportem vědí, že nejlepší silová cvičení jsou statická. Například statická cvičení používala světově proslulý umělec cirkusu, silák Iron Samson. Jógové ásany jsou také do značné míry statické.

Hladkost. Lidé z Kaphy jsou krásní, mají hladkou a příjemnou pokožku a obecně působí dojmem hladkosti a něhy. Láska, náklonnost, něha k nim jsou v životě důležité. Proto je v manželských párech, kde oba manželé vyslovili Kaphu, vztah velmi dojemný, jemný a starostlivý.

Je to mnohem horší, když osud spojí Kaphu a Vatu. Kaphamové potřebují lásku, něhu a Vata ji nenávidí. Mnohem lepší vztah jsou Pitta a Kapha. Pitta plně připouští něžné vztahy, i když nenechá Kaphu sedět a nakysnout, neustále ji bude hýbat a stimulovat k nějakému úspěchu.

Jedná se o vlastnosti doshas a příklady, jak mohou být použity v diagnostice. Je mnohem snazší zapamatovat si několik kvalit pro každou doshu než zdlouhavé popisy. Proto při zachování kvalit je možné provést diagnostiku vyšetřením pacienta a určením, jaké vlastnosti u něj převládají.

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

два × один =