Umístění doshas. Unikající střeva.

Nejdůležitější věcí v ajurvédě je nauka o dóšách. Mezi moderními stoupenci ajurvédy existují různé definice pojmu „dóša“. Náhodou jsem slyšel, že dosha je zákon, podle kterého tělo funguje. Nebo že dóša je princip. Nejlogičtější verzí se však zdá být to, že dóša je hmotná podstata.

Odůvodnění této verze je poměrně komplikované, uvádí je Mathura Mandala dasa ve své knize „Základy ájurvédy“ — pokud máte zájem, můžete si ji přečíst zde. Pro každodenní úroveň můžete vzít takové důkazy, že dóša se skládá z primárních prvků a primární prvky jsou hmota.

Dóše jsou tedy hmotné látky. Jsou jen tři: Vata, Pitta, Kapha. Hlavní primární prvky: pro Vata — vzduch, pro Pitta — oheň, pro Kapha — voda. Je důležité znát hlavní primární prvky, například když hodnotíme Prakriti — původní ústavu.

Každá dóša prostupuje celým tělem, ale každá dóša má hlavní místo: pro Vatu je to spodní část těla, pro Pittu střední část těla a pro Kaphu horní část těla. Je důležité si pamatovat na tato místa, protože nějaký proces způsobující onemocnění v těle je někde a na tomto místě může být spojen s dóšou. Například problémy v urogenitálním systému jsou do určité míry spojeny s nerovnováhou Vaty, protože chorobný proces probíhá v oblasti hlavní lokalizace Vaty — v dolní části těla.

Kromě hlavního umístění však existují i ​​jiné oblasti těla, kde je každá dóša přednostně koncentrována.

Místy těla, kde se Vata koncentruje, jsou tedy konečník, oblast pasu, boky, uši, kosti, kůže (to znamená citlivost kůže), ale nejdůležitější z nich jsou střeva. Proto, když například dojde ke zranění při poškození kostí, je to pro Vatu nejsilnější faktor, který ji vyvede z rovnováhy.

Bolest je spojena s přípravkem Vata, takže poškození orgánů v těchto oblastech je obzvláště bolestivé. Dalším příkladem je problém s ušima. Samotné onemocnění může být spojeno s Pitta (zánět) a Kapha (hnis), ale protože uši jsou místem, kde se

Vata koncentruje, je bolest ušní choroby často velmi významná.

Místa koncentrace Pitty: pupečníková oblast, lymfa, krev, duodenum a žaludek, chyle, oči, potní žlázy, kůže (citlivost kůže). Hlavní lokalitou Pitty mezi uvedenými je pupečníková zóna.

Vezměte prosím na vědomí, že kůže je uvedena mezi místy Vata a Pitta, to znamená, že obě tyto dóše jsou přítomny v kůži. To znamená, že každá dosha může mít své vlastní příznaky. Protože nerovnováha Vata způsobuje sucho, je suchá pokožka příznakem nerovnováhy Vata. A protože může dojít k nerovnováze v Pittě, akné je již projevem nerovnováhy v Pittě (přesněji: pohyb Pitty kanály Kapha).

A možná ne každý rozumí slovu „chyle“ — jedná se o úplně první látku, která vzniká v důsledku trávení potravy. Chyle je výživná šťáva, která proniká střevní stěnou a je tělem využívána jako zdroj energie a stavebních materiálů.

Mimochodem, pokud je narušeno trávení, pak je také narušena kvalita chyle.

Taková chyla nízké kvality získává patologické vlastnosti a v ájurvédě se jí říká Ama. Jinými slovy, Ama je výsledkem špatného trávení. Je to akumulace Amy, která vede k tomu, že o příznivcích zdravého životního stylu hodně mluví.

Ájurvéda tvrdí, že všechny nemoci jsou způsobeny zhoršeným trávením. V naší době se začaly objevovat vědecké studie, které dokazují, že je to tak: kořen všech problémů je ve střevech.

Různé druhy poruch příjmu potravy a nekontrolovaný příjem mnoha léků vedou k tomu, že se střeva stávají netěsnými. Za normálních okolností mohou do těla střevní stěnou vstoupit pouze ty nejmenší molekuly potravinových látek, například glukóza nebo aminokyseliny — takto se vytváří vysoce kvalitní chyle.

Ale když ve střevě dochází k poruchám, začnou do jeho stěny pronikat velké molekuly, které tam nemají místo. Navíc se dovnitř mohou dostat zbytky bakterií nebo dokonce celé bakterie, což je již velmi vážná situace. V medicíně je tento stav diagnostikován syndromem dráždivého tračníku. Ale je dáván těm, kteří se nacházejí ve velmi špatné situaci.

Současný výzkum však ukazuje, že mnoho lidí má „děravé střevo“. Netrvá dostatečně dlouho na to, aby diagnostikovala podrážděné střevní onemocnění pro každého, ale to stačí na pomalé narušení zdraví.

Problém je v tom, že si nevšimneme pomalých změn. V průběhu let se však hromadí a v době, kdy dosáhnou středního věku, mnoho lidí přijde s velmi neklidným zdravím. A existuje jen velmi málo zdravých starších lidí.

Léky, jako jsou protizánětlivé léky a léky proti bolesti (NSAID), antacida (léky na pálení žáhy), antibiotika a řada dalších, pomalu a postupně poškozují střevní stěnu znovu a znovu, takže jsou netěsné. Negativní změny nebudou patrné okamžitě a některé změny nemusí vždy souviset s problémem střev.

Unikající střeva mohou způsobit bolesti břicha, křeče, poruchy stolice, zvracení nebo nevolnost — to jsou nejzřetelnější příznaky, které lze snadno spojit se střevy.

Existují však i další příznaky, jejichž souvislost se střevem není vždy zřejmá. Může se jednat zejména o změny na kůži — záněty a vyrážky. Může to být zhoršení zraku, zhoršení vlasů a nehtů, poruchy činnosti kardiovaskulárního systému. Autoimunitní onemocnění mohou být také důsledkem střevních problémů.

I naše emoce mohou být ovlivněny stavem střeva, protože existuje úzké spojení mezi střevem a nervovým systémem. Existuje výraz „cítím se svým břichem“ — je to neuvěřitelně pravda. Tělo má takzvaný vagusový nerv. Je velmi dlouhý, prochází celým tělem, včetně střev.

Dlouho se věřilo, že jeho úkolem bylo vysílat signály z mozku do vnitřních orgánů.

Ale ne, výzkum v posledních letech ukazuje, že pro jedno vlákno, které přenáší signál z mozku do střeva, existuje devět vláken, které vysílají signály ze střeva do mozku. Ukázalo se, že střeva neřídí mozek, ale právě naopak. A nyní již můžeme s dostatečnou jistotou říci, že pokud je člověk nucen užívat antidepresiva, kořen problému spočívá v narušené práci jeho střev.

Toto není celý seznam nemocí, které mohou nastat ze střevních potíží. Ájurvéda má tedy pravdu, když nás přesvědčí, abychom se nejprve zaměřili na zlepšení našeho trávení. Ale zpět k místům dóš.

Další dosha je Kapha. Jak již bylo uvedeno, jeho hlavní lokalizací je horní část těla, ale Kapha je také nejvíce koncentrovaná v hrudníku, hrtanu, hlavě, nosu a jazyku, v pankreatu, v chyle spolu s Pittou, v kloubech. Hlavním umístěním mezi uvedenými je hrudník. Příkladem je nachlazení. Mohou mít vysokou teplotu (Pitta nerovnováha) a sucho (Vata nerovnováha), ale základem bude stále Kapha, protože jsou ovlivněny dýchací orgány, za které je Kapha zodpovědná.

Запись опубликована в рубрике AJURVÉDA. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

12 + 17 =