AMALAKI

Amalaki (amla) je považována za jednu z nejsilnějších rostlin proti stárnutí v ajurvédské medicíně. Amalaki je nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C (až 3 000 mg na ovoce), obsahuje různé formy kyseliny askorbové v kombinaci s taninovým komplexem a kyselinou gallovou. Díky tomu si plody rostliny mohou uchovat vitamin C po dlouhou dobu. V této rostlině byly navíc identifikovány bioflavonoidy a karotenoidy, které mají spolu s askorbáty antioxidační vlastnosti. Amalaki má imunomodulační účinek a také stimuluje syntézu hemoglobinu. Čistí játra, krev a střeva, reguluje hladinu cukru a cholesterolu, podporuje růst vlasů a nehtů a posiluje kosti a zuby. Spolu s katechiny antioxidanty zabraňují rozvoji aterosklerózy a různých imunitních poruch těla. Plody rostliny obsahují látky, které stimulují produkci erytropoetinu, díky čemuž je rostlina již dlouho používána při léčbě anémie. Glykosidy a saponiny rostliny normalizují funkci střev, eliminují zácpu, plynatost a střevní koliku. Amalaki obsahuje přírodní antiseptika, která potlačují vitální aktivitu patogenní mikroflóry střev a pohlavních orgánů.

Indikace pro použití:

 • předčasné stárnutí;
 • slabá imunita;
 • kašel, nachlazení, nemoci horních cest dýchacích;
 • zažívací potíže a kyselost;
 • kožní choroby.

Dodatečné informace:

Амалаки (Amalaki)

Amla je malý listnatý strom z čeledi Euphorbia, dosahující výšky 5–8 a někdy 19 m se zakřiveným kmenem, který se v celé Indii vyskytuje až 1 500 m v Himalájích. Roste také na Srí Lance a v Barmě.

Amla patří do skupiny myrobalanů — skupina rostlin rostoucích v Himalájích, známá svými antioxidačními, omlazujícími vlastnostmi a plody podobnými švestkám nebo žaludům (řecký myron — vonný olej, balanos — žalud). Hlavními myrobalány jsou haritaki, bibhitaki a amla.

Kůra Amla je šedozelené barvy, snadno se odlupuje. Listy jsou malé, mírně špičaté, řídké, světle zelené. Během podzimu spadají větve spolu s listy. Květy jsou nenápadné, zelenožluté, sbírané v květenstvích. Plody Amla jsou malé, kulaté, tvrdé, průhledné, dozrávají od listopadu do února. Nezralé plody amla jsou světle zelené barvy, když jsou zralé, změní se na zelenožlutou. Mají šest přímek dělících ovoce na šest stejných částí. Existuje kultivovaná odrůda amla (gramya). Jeho plody jsou velké, hladké a velmi šťavnaté. Ovoce amla chutná kyselě, koláčově a svíravě. Plody Amla jsou připevněny odřezky přímo k hlavním velkým větvím stromu, a ne k malým větvím, které z nich vyčnívají, jak je tomu obvykle. Plody Amla jsou velmi podobné angreštu, proto rostlina získala název „Indické angrešt“, ačkoli amla patří do úplně jiné botanické rodiny. Plody Amla dozrávají na podzim a jsou sklízeny ručně.

Dospělý strom Amla snáší teplo, teploty nad 45 stupňů a nízké teploty. Může růst na různých půdách, včetně suchých a polosuchých míst, na slaniskách a půdách s vysokým obsahem soli, na vyčerpaných půdách, podél okrajů obdělávaných zemí, v opuštěných oblastech.

V Indii, amla je považován za posvátný strom, božský dar, ztělesnění ženské mateřské energie, jejíž plody jsou tak výživné a užitečné, že mohou krmit lidstvo a zachránit ho před mnoha nemocemi. Ovoce Amla je důležitým zdrojem potravy pro mnoho kmenů v Indii. Všechny části stromu mají léčivé vlastnosti — plody, kůru, kořeny, květiny, listy, semena. Amla je spojována s bohyní Lakshmi. Na začátku zimy se podle indického kalendáře slaví svátek Amala Navami, věnovaný amle, během kterého se konají rituální obřady na počest stromu jako symbol dobrého zdraví.

Přeloženo ze sanskrtu „amalaki“ znamená „ sestra “.

Amla — mimořádná rostlina, která zaujímá klíčové místo v ájurvédské medicíně a v yunanské medicíně a je součástí„ zlaté řady “ájurvédských bylin. Jeho mimořádné léčivé vlastnosti byly známy a používány již několik století před naším letopočtem. Pokud jde o sílu jeho účinku, lze jej srovnat s tak vysoce účinnými bylinami, jako je neem a kurkuma. Asi před padesáti lety objevila západní medicína amlu a po sérii seriózních vědeckých studií se rostlina pevně udomácnila v západní farmakologii. Amla se také používá v tradiční čínské medicíně a nazývá se yuganzi, stejně jako v medicíně yunani a nazývá se sard kshushk.

Amla je důležitou složkou široké škály ájurvédských léčivých a kosmetických výrobků. Ovoce Amla je nejbohatším přírodním zdrojem kyseliny askorbové, vitaminu C — 800 mg na 100 g buničiny. Tento obsah vitaminu C je vyšší než u jakéhokoli jiného ovoce. To je 30krát více než v pomerančích a 1,5krát více než v čerstvých šípcích. Ještě důležitější však je, že amla má jedinečný vzorec kyseliny askorbové v kombinaci s kyselinou gallovou a komplexem taninu, který zajišťuje vysokou stabilitu vitaminu C, který se nerozkládá ani při teplotách 100 stupňů. V sušené formě a v elixíru vydrží až tři roky.

Vitamin C je nezbytným nástrojem pro syntézu kolagenu — „mezibuněčného cementu“, který váže dohromady jednotlivé buňky, pro normální růst a vývoj dítěte. tělo, zvyšuje jeho imunitu a odolnost, infekce, nemoci, viry, nepříznivé účinky na životní prostředí, plné fungování vnitřních orgánů, posilování kostní tkáně, zubů, vlasů.

Kromě kyseliny askorbové obsahuje amla kyselinu gallovou — důležitý zdroj polyfenon, taniny — emblican A a emblican B, pektin, kyselina citrónová a nikotinová, bílkoviny, vláknina, riboflavin, niacin, thiaminbromid, methionin, tryptofan, flavonoidy, třísloviny, karoten, glukóza, vápník, železo, fosfor, měď, celulóza , albumin, gumy, stejně jako základní složka phylembin a cytokininy: zeatin, zeatin ribosid, zeatin nukleotid a superoxid dismutáza.

Plody Amla obsahují 3krát více bílkovin a 160krát více vi tamin C než jablka, a také je předčí v obsahu minerálů a aminokyselin.

V medicíně se používá především ovoce amla — v sušené a čerstvé formě, ve formě výtažků, džusu, nápojů, džemů, prášku , tablety, kapsle, talíře, stejně jako kůra, semena, květiny, výhonky ve formě infuzí, prášků, extraktů.

Plody divoké amly obsahují velké množství vlákniny. Plody pěstované amly jsou velmi šťavnaté a obsahují až 80% vody.

Semena obsahují proteolytické a litolytické enzymy, éterický olej. Kůra a semena jsou svíravé.

Podle ajurvédy existuje v přírodě šest příchutí: sladká, kyselá, slaná, hořká, štiplavá a svíravá. Všechny tyto chutě musí být přítomny ve stravě člověka — pak bude jeho výživa vyvážená a bude zdravý. Amla má 5 ze 6 možných příchutí, tedy vše kromě slané. Jeho chuť (rasa) je kyselá (amla) a svíravá (kashaya), se sladkou (madhura), hořkou (tikta) a štiplavou (katu) dochutí (anunasa). Je to tedy skvělé jídlo, které vyvažuje celé tělo a léčí mnoho nemocí. Například i když amla chutná kysele, nezvyšuje kyselost, ale snižuje ji a také léčí peptické vředy, protože její kumulativní chuť není kyselá. Podle ajurvédské klasifikace je lehký (lagu) a suchý (guksha) a působí chladivě (shita).

Amalaki je slavný elixír mládí, rasayana, adaptogen se silnou energií, jeden z nejsilnějších anti — staré rostliny. Od starověku se amla používá jako tonikum, které prodlužuje mládí, dodává zdraví, sílu a dlouhověkost, chrání před infekcemi a chorobami, dodává mládí tělu, svěžest pocitů a jasnost mysli, zvyšuje vitalitu a pocit radosti v život. Podle starověkých ájurvédských textů, zejména Charaka Samshita, člověk, který užívá tonikum založené na amle, „bude žít sto let bez nemocí a neduhů“.

V Indii existoval jedinečný obřad, během kterého se plody amly shromažďují. ručně v lese za úplňku, když zpívali mantru „Om“, aby je naplnila sladkým nektarem a odstranila kyselou a koláčovou chuť. Říkalo se, že „člověk bude žít tisíce let plný síly a radosti, kolik ovoce takto nasbíraného sní.“ Stejně jako mnoho rasayanů závisí amla na lunárních fázích a získává plnou sílu přesně během úplňku.

Jako rasayana se amalaki používá samostatně — čerstvé, ve formě infuzí a nápojů, džusu, džemu a je také zahrnuto ve všech ajurvédských tonikách a smíšených rasayanech. Amla je hlavní složkou slavného přípravku „Chavanprash“ a čisticího přípravku „Triphala“ (směs prášků amla, haritaki, bibhitaki). Prášek nebo džus Amla se často užívá spolu s medem, kurkumou, mlékem a citronovou šťávou.

Plody Amla se konzumují. Dělají čatní a marinády, sladkosti, vaří džem, drtí a připravují pastu s cukrem. Někdy se jedí čerstvé s trochou soli a kurkumy. Marinády Amla jsou velmi populární v jižní Indii, kde se plody rostliny konzumují také dušené. Ve státě Andhra Pradesh se připravuje sladký dezert z amly, která je po dlouhou dobu namočená v cukrovém sirupu. Amla se používá k výrobě chladících nápojů, které dokonale uhasí žízeň a mají močopudné vlastnosti. V Indii prodávají lékárny koncentrovanou šťávu amla s cukrem i bez cukru, který se ředí vodou v poměru 1: 3, 1: 5 a pije se jako posilující nápoj.

Amalaki má antioxidační, imunomodulační, regenerační, tonické, protizánětlivé, antibakteriální, antivirové, antipyretické, chladicí, adstringentní, karminativní, diuretické, projímavé vlastnosti.

Amla dodává řád, normalizuje činnost celého organismu. Podle Ájurvédy amla normalizuje činnost všech tří dóš, to znamená, že vyvažuje všechny síly v těle. Je zvláště účinný pro pitta dosha (oheň) díky svému chladicímu účinku a sladké pachuti. Proto je obzvláště účinný při léčbě různých druhů zánětů a poruch souvisejících s trávením a metabolizmem. Zároveň amla vyvažuje vata dosha díky své kyselé chuti a kapha dosha díky svíravé chuti a suchému účinku.

Léčivé vlastnosti amalaki se používají v následujících případech:

 • jako výživné tonikum pro celé tělo, posílení imunity, vyvážení imunitního systému, lék, který obnovuje tělo po těžkých operacích, dlouhodobé nemoci, porodu, stresu, vyčerpávající práci, s celkovou slabostí, letargií a apatií, obnovuje vitalitu a vitalitu, vhodné jako starší a mladí lidé
 • jako silný antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí a omlazuje tělo, zabraňuje peroxidaci lipidů v buněčných membránách a regeneruje buněčný metabolismus, chrání tělo před škodlivými vlivy prostředí a znečištěním, neutralizuje volné radikály, obnovuje a udržuje nové tkáně a nedává vedlejší účinky účinky
 • jako prostředek, který zlepšuje složení krve, zvyšuje hemoglobin, stimuluje uvolňování červených krvinek s anémií
 • normalizovat hladinu cholesterolu v krvi
 • posílit paměť, synchronizovat práci pravé a levé hemisféry, zlepšit intelektuální schopnosti, nakrmit mozek s aterosklerózou
 • normalizovat neuroendokrinní systém, regulovat funkci hormonálních orgánů: štítná žláza, pankreas, nadledviny, reprodukční systém
 • jako prostředek k odstranění toxinů a produktů neúplného metabolismu (ama) z těla
 • jako silný protizánětlivý prostředek používaný při léčbě onemocnění dýchacích cest, astmatu, bronchitidy, nachlazení, angíny, chřipky, pneumonie, jako změkčovadlo a expektorans
 • u cukrovky reguluje hladinu cukru v krvi
 • pro posílení dásní a zubů, předchází ztrátám zubů, zubnímu kazu, krvácení z dásní, silným lékem na kurděje
 • v případě očních onemocnění, zejména v zánětlivém stádiu, dokonale eliminuje krátkozrakost, léčí glaukom, zánět spojivek, kataraktu (amla je silným inhibitorem volných radikálů, což je jednou z příčin katarakty), tinkturu amla umývá a oči jsou pohřbeni
 • pro srdeční poruchy, pro prevenci srdečních chorob a mrtvice
 • s nervovými poruchami, nespavostí
 • při poruchách urogenitálního systému potlačit patogenní mikroflóru močových cest jako diuretikum
 • jako afrodiziakum
 • jako lék číslo jedna pro posílení a stimulaci růstu vlasů, prevenci vypadávání vlasů a předčasné šedivé vlasy, odstranění lupů
 • posílit kostní tkáň a nehty
 • posílit krevní cévy
 • jako antineoplastické činidlo
 • s gastrointestinálními a peptickými vředovými chorobami, gastritidou
 • zlepšit trávení a stimulovat chuť k jídlu
 • na kolitidu jako karminativum
 • na hepatitidu, poruchy žlučníku, na čištění jater
 • normalizovat funkci střev, eliminovat zácpu, plynatost, očistit střeva a potlačit vývoj patogenní mikroflóry, jako projímadlo
 • jako antiemetikum
 • při revmatických bolestech a bolestech kloubů dna
 • k léčbě kožních onemocnění, svrabů a svědění, rychlé hojení ran a vředů (používá se ovocná šťáva amla, prášek ze semen a kůry, popel ze spálených semen, listová pasta)
 • při zvýšeném tlaku
 • s vysokou kyselostí
 • s úplavicí
 • s anémií
 • na průjem kvůli adstringentním vlastnostem
 • pro hemoroidy jako projímadlo, v závislosti na dávce
 • jako obecné tonikum a výživové tonikum během těhotenství, po porodu, během krmení, přispívající k dobrému vývoji plodu
 • jako prostředek k posílení a růstu dětského těla

Amalaki lze užívat během těhotenství.

Amla je obecně známá jako rostlina, jejíž plody obsahují nejvyšší množství vitamínu C ve srovnání s jakýmkoli jiným ovocem. Je to vysoký obsah kyseliny askorbové, který vysvětluje úžasné léčivé vlastnosti proti stárnutí rostliny. Nedávný výzkum však ukázal, že amla neobsahuje žádné významné množství vitaminu C, ale obsahuje další organické kyseliny a běžné taniny (malé molekuly podobné molekulám taninu), stejně jako některé jedinečné taniny, které byly během primárního výzkumu zaměněny za vitamin C provedeno před 50 lety .

Tedy hlavními aktivními složkami amly, které určují její působení, jsou taniny získané z kyselin gallových a illagových. Přítomnost taninů v amla snadno vysvětluje její léčivé vlastnosti, včetně léčby onemocnění dýchacích cest a gastrointestinálních poruch, stejně jako anti-stárnoucí účinek rostliny. Antioxidační účinek takového komplexu látek je silnější a stabilnější než účinek vitaminu C.

Společnost Sabinsa Corporation nedávno získala extrakt z amly s vysokým obsahem tříslovin (40% polyfenolů, nejvíce v forma tříslovin). Účinnost takového extraktu při léčbě široké škály nemocí, včetně snížení tlaku, hladiny cukru v krvi, zlepšení krevního oběhu, potlačení působení karcinogenů, je velmi vysoká, což zvyšuje účinek léku proti stárnutí.

Dr. Schibnat Ghosal z University of Benares v roce 1996 publikoval výsledky svého výzkumu ovoce amla, čímž potvrdil chybné stanovení vitaminu C. V roce 1998 patentoval produkt s názvem Capros, který je extrakt z amly získaný způsobem, který zabraňuje zničení taninů. Výrobek obsahuje čtyři polyfenoly — emblicanin A a emblicanin B, punigluconin a pedunculagin, galloillagitannoidy (kombinace kyselin gallových a illagových, třísloviny kombinované k výrobě tříslovin) a rutin, fenol, který je běžným flavonoidem.

Dr. Ghosal prokázal, že tento produkt je méně citlivý na teplo a oxidaci než vitamin C a má silnější a stabilnější antioxidační účinek. Může být obsažen v léčivých přípravcích i v kosmetických komplexech zaměřených na omlazení a prevenci škodlivých účinků vnějšího prostředí a dalších faktorů.

Amalaki je široce používán v kosmetologii. Amla výtažky a olej se přidávají do pleťových a tělových krémů, čisticích přípravků na obličej, masek, mléka, gelů a kosmetiky proti stárnutí. Amla se však primárně používá v péči o vlasy a při péči o vlasy.

Amalaki se používá v kosmetologii kvůli:

antioxidačním a anti-stárnoucím vlastnostem

 • tonizuje pokožku, podporuje změnu buněčné epidermis, chrání buňky před negativními účinky, zlepšuje krevní oběh, pleť, činí pokožku pružnou, hladkou a pevnou. Pro zachování krásy pokožky se doporučuje umýt odvarem amla. Čistí obličej bez mýdla, osvěžuje a tonizuje pokožku, předchází kožním chorobám. Pleťová maska ​​s amla vyživuje a omlazuje pokožku, dodává jí všechny potřebné prvky, vitamíny a minerály, odstraňuje hrubou starou vrstvu pokožky, odstraňuje toxiny, zlepšuje pleť, zesvětluje pokožku zevnitř. antiseptické vlastnosti
 • Účinný lék na svědění a svrab, eliminuje záněty a zarudnutí. Hluboce čistí póry a odstraňuje nečistoty. Čisticí prostředky Amla na rozdíl od mýdel pokožku nevysušují ani nezatahují.
 • adstringentní vlastnosti hojení ran
 • Podporuje rychlé utahování a hojení vředů a ran.
 • bělící vlastnosti
 • Účinný lék na zhoršenou pigmentaci — pihy, tmavé skvrny, věk a pigmentace. Rozjasňuje pokožku přímým působením na důležitý enzym zapojený do procesu melanogeneze. Zabraňuje oxidaci melaninu, která vede k pigmentaci pokožky.
 • fotocitlivé vlastnosti

Pomáhá při léčbě leukodermie (vitiligo). Psoralen, obsažený v ovoci, pomáhá při leukodermii a chrání před ultrafialovým zářením, pomáhá chránit přirozenou barvu pokožky.

Amalaki je jedním z hlavních produktů v Ájurvédská kosmetologie pro ošetření vlasů a péče o vlasy … Je součástí téměř všech vlasových produktů — šampony, masky, kondicionéry, máchání, balzámy, oleje, krémy a barvy na vlasy. Používají se extrakty a amla olej.

Amla olej je obsažen ve vlasovém oleji jako hlavní složka a používá se také v čisté formě. Je hlavní složkou vlasového oleje Triphala, který zahrnuje také haritaki a bibhitaki.

Regeneruje buněčný metabolismus, zlepšuje krevní oběh, vyživuje vlasové folikuly, čistí pokožku, eliminuje lupy a chrání před infekcemi. Stimuluje růst vlasů, činí je silnými, elastickými, lesklými, plní vitalitu.

Vysoce účinný prostředek k prevenci předčasného šedivění a vypadávání vlasů. Zabraňuje šedivění a redukuje šedivé vlasy. Je součástí prostředků proti vypadávání vlasů a lupům.

Vhodný pro všechny typy vlasů a pro každodenní péči o vlasy.

Šampon Amla a Brahmi

Vlasový olej Amla

Obnovuje bez života suché, křehké, ztenčené vlasy, vlasy, které byly nepříznivě ovlivněny prostředím, barvení, po nemoci. Obnovuje zdravý vzhled, krásu, přirozený lesk, sílu, posiluje kořeny a folikuly, dodává hebkost.

Reguluje mazové žlázy, odstraňuje přebytečný olej, dokonale čistí a vyživuje mastné vlasy. Udržuje zdraví normálních vlasů, dodává jim antiseptická ochrana.

Amalaki zvyšuje přirozenou barvu vlasů a dodává jim bohatší a tmavší odstín. Nezbarví světlé vlasy. Prakticky žádný účinek na světlé a zvýrazněné vlasy. Při pravidelném dlouhodobém používání, stejně jako bezprostředně po barvení, může stejně jako mnoho jiných bylin mírně snížit bělost a mírně ztmavit barvu vlasů.

Používá se kůra větví amly a nezralých plodů. získat barvy na pokožku.

Popularita plodů amla a zejména jejich použití v oblastech Chavanprash a Triphala vedla ke vzniku zvláštních plantáží stromů amla, a to navzdory skutečnosti, že tyto stromy rostou ve velkých množstvích v lesích. Tím vznikl následující problém. Sběrači ovoce začali sekat velké větve ovoce, místo aby je ručně sbírali šplháním na strom. Výsledkem je, že stromy umírají a obrovské plochy stromů amla se stávají pustinami. Vládní a nevládní organizace se snaží vzdělávat obyvatelstvo tak, aby si vážilo darů přírody a neohrožovalo jejich ekonomickou budoucnost. Kromě toho existují speciální vládní programy, které podporují pěstování amly jako cenné suroviny pro medicínu a průmysl barvení. K tomuto účelu lze kromě ovoce úspěšně použít i větve, listy, kůru a semena stromu amlo.

Запись опубликована в рубрике HOMEOPATIE. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

пять × 5 =