SHATAVARI

Shatavari (chřest racemosus) se v Ájurvédě používá po staletí k podpoře ženského reprodukčního systému a také k podpoře trávicího systému, zejména v případech nadměrného množství. Jeho název, někdy hláskovaný „atavari“, znamená „mít sto kořenů“ a také znamená „mít sto manželů“

Název Shatavari odkazuje na své tradiční použití jako omlazující tonikum, které ženám pomáhá elegantně přecházet různé fáze života, včetně menopauzy a dále. Shatavari však mohou těžit také lidé všech věkových skupin a pohlaví.

Charakteristika rostliny Shatavari

Člen rodiny chřestu, rostlina Shatavari roste v mnoha částech tropické Indie a Asie. Je to zpeřená, pichlavá trvalka s tenkými pruhovanými listy, štíhlými stonky a mnoha jemnými, bílými, voňavými květy. Může se pochlubit také tmavě červenými bobulemi a co je nejdůležitější, rozsáhlou sítí olejnatých hlízovitých kořenů. Jedna rostlina shatavari může produkovat až 100 hlíz. Je to součást rostliny, která se používá jako jídlo a jako bylinný doplněk v ajurvédě.

Výhody Shatavari

Nutriční vlastnosti Shatavari se tradičně používají k podpoře řady systémů a funkcí tělo:

  • Podporuje zdravý reprodukční systém
  • Jemně zklidňuje zažívací trakt
  • Zklidňuje a podporuje dýchací cesty
  • Podporuje zdravé úrovně energie a síly
  • Podporuje imunitní systém
  • Obsahuje přírodní antioxidanty

Shatavari a Ayurveda: Tradiční použití

Shatavari se používá v ajurvédě k vyvážení pitty a vata doshas, ​​ale kapha se může zvýšit.

Hořká a sladká chuť, shatavari má chladivý účinek na tělo a jeho nedokonalou stavbu Díky charakteru je skvělá podpora pro ty, kteří hledají výživný a uzemňující účinek.

Tyto kombinované vlastnosti ji řadí mezi ájurvédské byliny nejen jako silný lék. Rasayana (proti stárnutí) pro reprodukční systém, ale také jako známé tonikum pro trávicí systém a krev, zejména v případech nadměrné pitty.

Jak se užívá shatavari

Shatavari lze užívat jako prášek, tabletu nebo tekutý extrakt. Ájurvéda upřednostňuje práškovou formu bylin, protože chuť byliny spouští trávicí proces a vysílá signály do těla, aby spustily vlastní podpůrné mechanismy.

  • Shatavari prášek je nejtradičnější formou bylinného příjmu. Chcete-li pomoci proniknout do hlubších vrstev tkání, užívejte to nejlépe s mlékem a cukrem, medem nebo ghí. Bylinné shatavari se připravuje s ghí olejem, aby se získala obzvláště výživná a stavební směs.
  • Tablety Shatavari mohou být snadněji použitelné pro ty, kteří chtějí pohodlí tablety nebo nemají rádi chuť prášku.
  • K dispozici je také tekutý extrakt z kořene shatavari, který je alternativní metodou užívání shatavari. Je to pohodlné, snadno stravitelné a má dlouhou trvanlivost.

Díky mnoha výhodám se shatavari řadí mezi nejrůznější vzorce. Následující vzorce kombinují shatavari s dalšími podpůrnými bylinami a přísadami, aby využily adaptogenní vlastnosti shatavari, vlastnosti proti stárnutí, schopnost uklidnit vatu a pittu a další.

Je Shatavari bezpečný?

Shatavari je při běžném používání dobře snášen a nebyly hlášeny žádné závažné vedlejší účinky.

Kontraindikace

Shatavari, jako součást rodiny chřestu, by se měl vyhnout každý, kdo má alergie na chřest. Z ájurvédského hlediska je třeba se vyhýbat shatavari v případech nadměrné kaphy, přetížení yamy.

Na Západě, protože přesná role fytoestrogenů stále není známa, doporučuje se lidem s citlivostí na estrogen, včetně nádorů citlivých na estrogen, opatrně s potravinami a bylinami obsahujícími fytoestrogeny, včetně Shatavari.

Vždy se obraťte na svého lékaře, pokud máte dotazy týkající se vašeho konkrétního zdravotního stavu.

сушеный корень шатавари

Pěstování shatavari

Zrání rostliny shatavari trvá asi 18 měsíců. Zemědělci nejprve zasadí písečnou půdu, poté každou rostlinu shatavari ošetřují pomocí kapkového zavlažovacího systému poháněného solární energií, aby maximalizovali růstový potenciál mnoha kořenů.

Sklizeň shatavari

Když jsou kořeny připraveny ke sklizni, velká jáma aby nedošlo k jejich poškození při demontáži. Úkol není snadný, sklizeň shatavari může trvat déle než půl hodiny. Pokud je půda kamenitá, může proces trvat ještě déle.

Po sklizni je každý kořen důkladně omyt a očištěn od silné vnější vrstvy.

Udržitelnost Shatavari

Historicky vzrostlo divoké Shatavari v mnohem větší hojnosti, ale kvůli zvýšené poptávce a dalším faktorům v některých částech světa se Shatavari přetížilo — a dokonce mu hrozilo vyhynutí.

Запись опубликована в рубрике HOMEOPATIE. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

9 + 3 =